Depremin bilançosu belli oldu

Depremin bilançosu belli oldu
09 Ağustos 2019, 09:27
Dün Denizli'de meydana gelen 6 büyüklüğündeki depremin bilançosu belli oldu.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu,Denizli'de meydana gelen 6 büyüklüğündeki depreme ilişkin gazetecilere açıklamalarda bulundu.

330'dan fazla yapı hasarlı

Bozkurt ilçesi merkezli depremin ardından incelemede bulunmak üzere kente gelen Bakan Soylu, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın 330'u aşkın yapıdaki hasar tespiti yaptığını söyledi. Bu yapıların 52'sinde ağır hasar bulunduğunu belirten Soylu, " Çardak'ta da yaklaşık 60 evde veya yapıda bir tespitte bulundular. Orada da 7 ağır hasar buldular. Yarın 50'nin üzerinde ekip, tüm evlerdeki hasar durumu tespit edecek." diye konuştu.

81 yaralıdan 78'i taburcu edildi

Bakan Soylu, depremin ardından hastanelere 81 kişinin yaralı olarak başvurduğunu söyledi. Soylu, " Çoğu panik sebebiyle hastanelere gitti. Şu anda 78'i taburcu oldu. 3 vatandaşımız hastanelerde. Tüm yaralılara geçmiş olsun diliyorum, Allah beterinden korusun." diye konuştu.

Havalimanı kulesinde çatlak

Bakan Soylu, Çardak Havalimanı'nda hasar olup olmadığına yönelik soru üzerine, "Kulede hafif bir çatlak var, güçlü bir hasar değil. Onunla ilgili de gerekli tedbirler alınıyor, büyük bir problem yok." ifadesini kullandı.

329 personel görev yapıyor

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığından (AFAD) yapılan yazılı açıklamaya göre, deprem sonrası müdahale ve iyileştirme çalışmaları AFAD koordinasyonunda devam ediyor.

AFAD Başkanı Mehmet Güllüoğlu'nun alanda koordine ettiği çalışmalara 14 kurum ve kuruluş katkı veriyor. İyileştirme çalışmaları, 50'si AFAD arama kurtarma personeli olmak üzere farklı kurum ve kuruluşlardan 329 personelle yürütülüyor.

Bölgedeki vatandaşların barınması için 360'ı AFAD bölgesel lojistik merkezlerinden getirilen 380 aile çadırı kuruldu.

Barınma, beslenme ve yaşam malzemelerinin sevk edildiği bölgeye 26 genel maksat çadırı ulaştırıldı.

Etiketler:denizli deprem
Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha