Depremde yıkılan tarihi binalar nasıl onarılacak?

Depremde yıkılan tarihi binalar nasıl onarılacak?
22 Şubat 2023, 10:55
Depremde yıkılan tarihi binaların restorasyonu için oluşturacakları bilim kurulu ile birlikte planlayacaklarını açıklayan Bakan Ersoy, özel mülkiyette bulunan tarihi binaların restorasyonu için oluşturdukları fonu da büyüteceklerini söyledi.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy Hatay'da deprem sonrası yıkılan tarihi binaların restorasyonu için şirketlerin talepte bulunduğunu açıkladı.

Sözcü yazarı Bakan Ersoy'a "Peki Hatay'ı Hatay yapan, binlerce yıllık kültürel değerler, yıkılan tarihi binalar ne olacak?" sorusunu Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy'a yönelttiğini belirterek aldığı cevabı okurlarına şöyle aktardı:

“Şehre kimliğini veren bütün binaları yenileyeceğiz. Şirketlerden de talepler var ama biz bir yol haritası oluşturacağız. Bir bilim kurulu oluşturuyoruz. Çevre mühendisleri, mimarlar, uzmanlar olacak. Kamu ve vakıf varlıkları var. Cemaatlere ve bireylere tescillenmiş tarihi yapılar var. Hepsini ayağa kaldıracağız. Kamu zaten kendisi yapacak. Vatandaşa ait tescilli yapılar için de hem mali hem teknik destek sağlayacağız. Vatandaşın tescilli binalarda butik otel ve gastronomi yatırımları vardı. Bu yapıları ayağa kaldırmak için ayrılan fonu da büyüttük.”

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha