Deprem Samos adasını da vurdu, tarihi kilise çöktü

Deprem Samos adasını da vurdu, tarihi kilise çöktü
31 Ekim 2020, 15:07
Dün İzmir Seferihisar açıklarında yaşanan richter ölçeğine göre 6.7 şiddetinde deprem komşu Yunanistan'ı da etkiledi. Samos ve Sakız adasının güneyindeki binalar hasar gördü. Karlovasi'deki Meryem Ana Kilisesi zarar görürken Samos havaalanı, güvenlik nedeniyle uçuşlara kapatıldı.

Ege Denizi'nde dün meydana gelen deprem Yunanistan'da da yankı buldu. Atina Jeodinamik Enstitüsü'nün otomatik kaydına göre, yerel saat saat 13:51'de Richter ölçeğine göre 6,7 şiddetinde güçlü bir depremin meydana geldiği komşu ülke medyasında yer aldı. Depremin Samos'un 16 km kuzeybatısındaki deniz alanında olduğu belirtilirken Türkiye kıyılarında ve kuzeybatı Marmara bölgesinde hissedildiği ifade edildi.

Samos Havaalanı güvenlik nedeniyle ve hasar tespiti için bir süre kapalı tutulacak. Samos'ta 7 kişi yaralanırken yaralıların hayati tehlikesinin olmadığı belirtildi. Karlovasi'deki Meryem Ana Kilisesi'nin büyük bir bölümü şiddetli deprem nedeniyle çöktü. Kilise Balkanların en büyük tapınaklarından biri olarak gösteriliyordu.

Adada yıkılan evlerin çoğu eski ve Pythagorion, Karlovasi ve başkentte terk edilmiş durumda. Hasarları kayıt altına almak için ilk girişimler yapılıyor. Sivil Koruma Genel Sekreterliği, Kuzey Ege adalarında yaşayan sakinlere sms göndererek sadece tsunami durumunda değil olası yeni depremler ve artçılar nedeniyle riskli binalardan uzaklaşmaları ve güvenli yerlere gitmeleri yönünde tavsiyelerde bulundu.

Yorumlar
Seyfi Orbay
02 Kasım 2020, Pazartesi 12:14
Çok katlı yapı hem depreme davetiye hem de kıyı bölgelerinin güzelliğini bitiriyo. Bu deprem hep olurken neden illa birileri ölecek, niye planlayıp sırayla yıkılıp yapılmıyor bu binalar. Fakir emekli insanların oturduğu evlerden müteahitler çok para istiyor. Belediye kat vermiyor, kaçak yapı yapanlarla imar barışı yapılıyor da parası olmadığı için evini yenileyemeyenlere neden kolaylık yapılmıyor??
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha