Denizbank Genel Müdürü Ateş: Tur operatörleri ve oteller arasında fon oluşturulmalı

Denizbank Genel Müdürü Ateş: Tur operatörleri ve oteller arasında fon oluşturulmalı
29 Kasım 2019, 08:08
DenizBank Genel Müdürü Hakan Ateş Uluslararası Resort Turizm Kongresi'nde konuşma yaptı.

DenizBank ana sponsorluğunda, Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (AKTOB) tarafından Nest Kongre Merkezi'nde bu yıl 9’uncusu gerçekleştirilen, Uluslararası Resort Turizm Kongresi'nin açılışında konuşan Ateş, Turizm sektöründeki 17,9 milyar dolarlık toplam kredi tutarının yüzde 17'sini sağladıklarını söyledi. Ateş, 3 milyar dolarlık toplam turizm kredilerinin 2 milyar dolarlık bölümünü yeniden yapılandırdıklarını belirtti. Ateş, şunları kaydetti: "DenizBank turizm sektöründe sadece büyük firmalara değil KOBİ sınıfına giren küçük otellere, restoranlara, işletmecilere ve sektörün tedarikçilerine de destek oluyor. Tur operatörleri ve acentalardan otellere, otellerden tedarikçilere çift yönlü olarak hizmet ediyor. Sektör bağlantılı yatırımlarda çok fazla katkımız var. Bunlardan bazıları; İstanbul havaalanı, Bodrum ve İzmir Havaalanı, Ankara Hızlı Tren Garı, Yavuz Sultan Selim Köprüsü, Antalya ve Gazipaşa Havalimanları, KKTC Ercan Havalimanı, Kıbrıs Barış Suyu projeleri... Katkı vermekten gurur duyduğumuz konular."

Sektöre KGF desteğinin az geldiğine işaret eden Ateş, "En fazlasını yüzde 20'lik payla, 5,2 milyar TL ile biz aktardık. Bunun devamını ve artışını bekliyoruz." şeklinde konuştu."

"Tur operatörleri ve oteller arasında fon oluşturulmalı"

Ateş, mevcut SGK yükümlüğünün belirli süre devlet tarafından sağlanması teşvikinin devamlılığının önemine değinerek, otel/şirket satın alımlarında, yeni şirket kuruluşlarında Yatırım Teşvik Belgesi'nin hızlı ve kolay alınabilmesi konusunda beklenti bulunduğunu söyledi.

Turizmcilerin muhtelif harcamaları için Eximbank'tan daha fazla pay istediğini vurgulayan Ateş, bunu hem işletme kredileri hem de uzun vadeli krediler olarak yönlendirilmesinin gerektiğini söyledi.

500 bin doların üzerinde mal ve ürün ihracatçısına tanınan yeşil pasaport hakkının turizmciye de verilmesi gerektiğine işaret eden Ateş, tur operatörleri ve oteller arasında yapılan kontratlar için Thomas Cook örneğindeki gibi bir fon oluşturulması gerektiğini anlattı.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha