Dedeman yeni markası Smart by Dedeman ile büyümeye devam ediyor

Dedeman yeni markası Smart by Dedeman ile büyümeye devam ediyor
17 Nisan 2017, 18:25
Türkiye’nin en yaygın oteller zinciri Dedeman, Y kuşağının talep ve beklentilerini karşılayacak yeni bir otel markası tasarladı. Konaklama sektöründe giderek payı artan yeni kuşağın hedef alındığı Smart by Dedeman’da; akılcı bir fiyat-konfor performansıyla yaşam tarzını yansıtan konaklama deneyimi sunuluyor.

Smart by Dedeman ile öncelikli olarak İstanbul başta olmak üzere Türkiye’nin tüm şehirleri ve büyük ilçelerinde büyümeye gideceklerini söyleyen Dedeman Otelleri Genel Müdürü Emrullah Akçakaya ile Dedeman’a yeni bir ivme kazandıracak olan Smart by Dedeman’ı konuştuk.

Dedeman Grubu'nun marka yaratım sürecini nasıl yürütüyorsunuz? Markalarınızla ilgili hangi çalışmaları yapıyorsunuz?

CRM politikamızın bir parçası olarak misafirlerimizin değişen taleplerini düzenli olarak incelemekteyiz. Bu süreci mevcut markalarımız olan Dedeman ve Park Dedeman markalarımızı geliştirmede hâlihazırda kullanıyoruz. Dünyada gelişen yaklaşımlara paralel olarak yeni nesil misafirlerimize yeni bir marka ile daha iyi cevap verebileceğimizi, değişen talepler doğrultusunda tespit ettik. Bu taleplerden hareketle Smart by Dedeman markası ortaya çıktı. Milenyum nesil, arkadaşlarının tavsiyelerini turizm acentalarının üzerinde tutuyor. İnternet sitelerini ve sosyal medyayı çok iyi kullanıyorlar, bloggerların yazılarını takip ediyorlar. % 76’lik bir kesim seyahat için arkadaşlarının tavsiyelerini dinliyor. Seyahat yazıları % 80’ninin kararlarını etkiliyor ve % 18’i turizm acentelerini dikkate alıyor. Yeni kültürleri ve mutfaklarını öğrenmek istiyorlar. Otantik yerler, yeni deneyimler ve muhtemelen sosyal medyada paylaşılabilecek alanlar dikkatlerini çekiyor. Bu nesil, sosyal medyada sörf yapan, yaptıklarını internette arkadaşları ile paylaşmayı seven bir nesil. Seyahatlerini planlamada akıllı telefon ve diğer mobil çözümleri kullanıyorlar. Seyahat planlamak ve rezervasyon yapmak için akıllı telefonlarını ve tabletlerini kullanıyorlar. % 49’u seyahatlerini planlarken, % 35’i de rezervasyonlarını yaparken akıllı telefonlarını kullanıyorlar. Konfirmasyon e-mailler, online biletler hepsi mobil ortamda kullanılıyor. Böylece otellerde internet üzerinden check – in yapılabilmesi, oda servisinin odada tabletler üzerinden yapılabilmesi gibi özellikler hızla yaygınlaşıyor. Bu nesil diğer yaş gruplarından daha fazla harcama yapıyor. Seyahatleri için ayırdıkları bütçe içerisinde kalmak istemelerine rağmen 2015 ile 2016 arasında seyahat giderlerinde % 40’lık bir artış var. Otellerin ücretsiz ikramlarına önem veriyorlar, istediklerini alabilmek için daha fazla ödeyebilirler. Milenyum misafirleri, ailelerinden daha fazla harcama yapabiliyorlar ve ücretsiz ikramların rezervasyon aşamasında önemli olduğunu belirtiyorlar. % 55’lik bir kesim ücretsiz internet sunmayan bir yere asla rezervasyon yapmayacağını belirtiyor. Seyahatleri için fazla ödeme yapmaya hazırlar ama ücretsiz alabilecekleri tüm imkanları kullanmak istiyorlar.

“Milenyum misafirlerini heyecanlandıracak seçenekler”

Check in işlemleri online yapmak veya istediği diziyi tek tuşla izleyebilecek kolaylığı sunmanın aplikasyonu var mı? Böyle seçeneklere sahip olmak, yüz yüze konuşmaktansa teknolojiyi kullanmak bu nesile seçme özgürlüğü sunacak ve milenyum misafirlerini heyecanlandıracak seçeneklerdir. Milenyum nesli, check – in işlemlerinden en iyi mekanları bulmaya kadar birçok işini telefon aplikasyonu ile gerçekleştirir. Gittikleri yerleri sosyal medyada fotoğraf ekleyerek ve “check-in” yaparak arkadaşları ve sosyal medya takipçileri ile paylaşıyorlar. Seyahat ederken en çok paylaşım yapılan sosyal medya kanalları % 94 Facebook, % 71 Instagram ve %14 Twitter’dır. Her yaştan seyirci, yıllar geçtikçe geleneksel reklamlardan sakınıyor. Basılı ilanlar, el ilanları giderek yok olurken, aplikasyonlar hem daha ucuz hem de daha çok kullanılıyor. Araştırmalara göre, yerli reklam ve marka içeriği milenyum neslinin daha çok ilgisini çekiyor. Bu neslin % 80’i internette seyahat yazıları okuyup, görsellere bakıyor, bir kısım ise videoları izliyor. “Bleisure” olarak tabir edilen, iş seyahatlerini kişisel tatilleri ile birleştiriyorlar. Milenyum misafirleri, iş seyahatlerine ekstra zaman eklemek için çaba harcıyor. Expedia incelemesine göre milenyum neslinin % 62’si daha yaşlı personelden farklı olarak iş seyahatlerini kişisel tatilleri ile birleştiriyor. Hem iş hem de tatil anlayışı ile “bleisure” seyahati yapıyorlar.

“Beklentinin ötesinde konaklama deneyimi sunuyoruz”

Smart by Dedeman olarak; milenyum nesline bekledikleri teknolojiyi vererek, özgün, yerli, kendilerini ait hissetmelerini sağlayarak, nasıl iletişim kurup, aksiyon alınacağına dair seçme özelliği vererek; doğru olan ücretsiz ikram seçenekleri sunarak, arkadaş tavsiyeleri, internet yorumları, reklam ve sosyal medya kullanımı gibi konularda milenyum neslinin tercihlerine duyarlı olarak ve milenyumlar için iş seyahatini ‘’bleasure’’ dönüştürerek beklediklerinin ötesinde bir konaklama deneyimi sunacağız.

Smart by Dedeman markasının ana özelliklerini ve hedefleri hakkında bilgi verir misiniz?

Konaklama sektöründe giderek payı artan yeni kuşağının hedef alındığı Smart by Dedeman’da, akılcı bir fiyat-konfor performansıyla yaşam tarzını yansıtan bir konaklama deneyimi yaşatacağız. Orta segment otellerden daha avantajlı olacak ve merkezi konuma sahip olacağız. Smart by Dedeman alınan her hizmetin kalitesi, üst segment oteller ile aynı ama sunuluş şekli yeni neslin beklentilerine uygun olarak bambaşka. Misafir ile çalışan arasında bir statü farkı olmayacak. Örneğin otel çalışanları arkadaşı geldiğinde lobi de yemek yiyebilecek, kahve içebilecek. Demokratik çalışma ortamı, çalışanla misafir arasında fark olmayacak. Odada kişi evinde ki kadar rahat edebilecek (loft design), yaşam alanında da kendini otel lobisinde gibi hissetmeyecek, her zaman gittiği coffee shopta gibi hissedecek. Casual bir ortam sunulacak.

Yeni markanız için öncelikli olarak hangi şehirleri hedefliyorsunuz? Lokasyon tercihleriniz nelerdir?

Dedeman ve Park Dedeman markaları ile marka bilinirliğimiz % 80’lerde. Şu anda faal 16 tane otelimiz var. Bunların iki tanesi yurt dışında. Ayrıca Özbekistan ve Tokat’ta açılış sürecinde olan iki otelimiz var. Bu otellerimizi de 2017 ilk yarısında açıp, otel sayımızı 18’e yükselteceğiz. Yurt içinde ve yurt dışında sürdürdüğümüz başarılı çalışmaları kaliteli ve yenilikçi hizmet anlayışımız ile üçüncü nesil otel konseptimize de taşımak istiyoruz. Smart by Dedeman ile öncelikli olarak İstanbul başta olmak üzere Türkiye’nin tüm şehirleri ve büyük ilçelerinde büyümeye gideceğiz. Buna paralel olarak Türkiye’nin ticari ilişkilerinin yoğun olduğu ülkelerde büyümek istiyoruz. Smart by Dedeman, şehirlerin merkezi konumlarında kafe, restoran ve iş merkezlerinin yakınında yer alacak.

Yeni yatırım dışında mevcut otellerin dönüştürülmesi de hedefleriniz arasında mı? Yatırımcılara sağlayacağınız avantajlar nelerdir?

Mimari konseptimizi tasarlarken yeni otel projeleri dışında mevcut binaların dönüşümünü, ofis plazalarının içinde yer almayı ve eski otellerin yenilenmesini de değerlendirdik. Smart by Dedeman çok kolay ve ucuz bir şekilde mevcut binaların dönüşümünde uygulanabilmektedir. Hizmet alanlarının kompakt yapısı bu dönüşümü kolaylaştırmakta. Smart by Dedeman’ın yatırım maliyeti alan kullanımındaki verimlilik politikamız ile tasarım ve ürün seçimindeki değer mühendisliği sonucunda rakibi ekonomi markalarından en az % 10 daha avantajlı iken, orta segment otellerden % 40’ın üzerinde avantaja sahip olacak. İşletme karının da aynı şekilde rakiplerinden daha avantajlı olması nedeni ile yatırımın geri dönüş süresi alternatiflere göre çok daha kısa sürecektir.

"Hedefimiz 10 yılda 18 yeni otel"

Ülkemiz ve içerisinde bulunduğumuz coğrafya zor bir süreçten geçiyor. 2016 yılı bir önceki yıllara kıyasla daha iyimser planlar yaptığımız fakat kriz stratejilerini uygulamak durumunda kaldığımız bir yıl oldu. Ancak misafir tercihlerinin değişmesi, otel yatırımlarının ve internet satışlarının artması, iş dünyasının değişen ihtiyaçları, içinde bulunduğumuz olumsuz etkenlere rağmen, bizlere bu ihtiyaçları anlamanın ve yenilikleri uygulamaya devam etmemiz gerektiğini gösteriyor. İçinde bulunduğumuz zor süreç ve sektör üzerindeki olumsuz etkilerini göz önünde bulundurarak Dedeman Grubu olarak planlamamızı yaparken 2017 yılının nasıl geçeceğinden ziyade içinde bulunduğumuz şartlarda ne gibi aksiyonlar almamız gerektiğine odaklandık. Hızlı düşüşlerin yaşandığı pazarları yeniden canlandırmak, pazar paylarını yeniden alıştığımız rakamlarda görmek için 2017 yılı daha çok çalışacağımız bir yıl olacak. 2017 yılında Dedeman Otelleri olarak ciro artışımız ile birlikte 2016 yılına kıyasla yüzde 10’luk bir büyüme öngörüyoruz. 2017 yılının ilk çeyreğinde yurt içinde Tokat, yurt dışında Özbekistan -Taşkent’te olmak üzere iki yeni otel yatırımı gerçekleştireceğiz. Şu anda 16 faal otelimizde 1096 olan personel sayımızı, 2017 yılında 1400 personele, 2651 olan oda sayımızı da 3060 oda sayısına çıkaracağız. Yeni markamızın Smart by Dedeman’ın da etkisi ile önümüzdeki 10 yılda yeni 18 otel daha açmayı planlıyoruz.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha