Dedeman, Tokat turizmine öncülük yapıyor

Dedeman, Tokat turizmine öncülük yapıyor
09 Ekim 2018, 10:19
Türkiye’de 17 oteli bulunan Dedeman, Tokat’ta geçtiğimiz yıl hizmete açtığı, şehrin tek 5 yıldızlı oteli olan Dedeman Otel Tokat’ı tanıttı.

Haber: Mehmet Akçay

Basın mensuplarıyla bir araya gelen Dedeman Otelleri Genel Müdürü Emrullah Akçakaya ve Dedeman Otel Tokat Genel Müdürü Serdar Küçükyıldız, Tokat’taki turizm potansiyeline dikkat çekti. Toplantıda ayrıca turizmdeki son gelişmelerin yanı sıra Dedeman Grubu’nun yatırım planları da konuşuldu.

“Ülke turizmine Dedeman’ın katkısı büyük”

Dedeman’ın ülke turizmine ciddi katkı sağladığını belirten Emrullah Akçakaya, “Tokat’ta olduğu gibi Anadolu’nun birçok noktasında otellerimiz var. Sektörde öncü olduğumuzu düşünüyorum. Erzurum’dan Trabzon, Konya, Şanlıurfa ve Diyarbakır’a kadar birçok şehre yaptığımız katkı büyük. Bugün Erzurum bir kayak merkezi olarak biliniyorsa bunda bizim çok emeğimiz var. Erzurum’da sivil havalimanı yokken, biz oraya bir kayak oteli yapmaya karar verdik. Yani ülke turizmine yol açma çabası içerisindeyiz “dedi.

“Tokat’a havalimanı yapılması lazım”

Tokat’ın çok bakir bir yer olduğunu ifade eden Emrullah Akçakaya, “Tokat’ın turizm anlamında çok değerleri var. Mesela kendine özgü bir gurme kültürüne sahip. Bizim Gaziantep ve Şanlıurfa’da da otellerimiz bulunuyor. Hafta sonu İstanbul’dan aile ve arkadaş grupları geliyor. Tokat’ın da böyle olacağına inanıyoruz. Ancak buraya bir havalimanı yapılması gerekiyor. Havalimanı konusu çok önemli. Bu nedenle Tokat’a havalimanı yapılmasını çok istiyoruz. 2 yıl içinde havalimanının yapılacağı belirtiliyor. Eğer bu durum gerçekleşirse, Tokat’ın turizm potansiyeli çok daha büyür” diye konuştu.

“Anadolu’da ciddi turizm potansiyeli görüyoruz”

Anadolu’da yatırımlara devam edeceklerinin altını çizen Akçakaya, şunları söyledi: Ülkemiz son 4 yıldır ciddi bir kriz içinde. Ancak biz o dönemde bile Eskişehir, Tokat ve Trabzon olmak üzere 5-6 tane otel açtık. Biz gerçekten ülkemizin özellikle turizm endüstrisinin olağanüstü potansiyeli var. Biz şirket olarak bu potansiyele inanıyoruz. Özellikle Tokat gibi bakir şehirlerde de bu potansiyelin olduğunu düşünüyoruz. Onun için buraya geldik. Otelin orta ölçekli toplantı seminer altyapısı var. Özellikle son dönemlerde üniversite ve kamu kaynaklı organizasyon toplantıları düzenleniyor. Bu alanda da bir beklentimiz bulunuyor. Orta Doğu piyasasının arttığı Trabzon’da bir otelimiz var. Bu nedenle biz Tokat’ta para kaybetmeyeceğimizi düşünüyoruz.

“Nitelikli 3 ve 4 yıldızlı otellere ihtiyaç var”

Akçakaya, 5 yıldızlı otel sayısının fazla olduğu ifade ederek, “Tokat’ta bir tane 5 yıldızlı otel var. Ancak ikincisi gelirse çok gereksiz olur. Bundan sonra nitelikli 3 ya da 4 yıldızlı otellere ihtiyaç var. Ama Türkiye’de turizm endüstrisi dediğiniz zaman İstanbul bunun yaklaşık yüzde 40’ını oluşturuyor. Her şey dahil sistemin olduğu sahil otelleri de yaklaşık yüzde 40 gibi bir orana sahip. Diğer yüzde 20 de ülkenin tamamını oluşturuyor. Dolayısıyla Antalya ve İstanbul’da 5 yıldızlı otel fazlalığı dikkat çekiyor” dedi.

“Tokat turizm alanında çok daha büyüyecek”

Toplantıda Dedeman Otel Tokat Genel Müdürü Serdar Küçükyıldız, hem otel, hem de Tokat’ın turizm potansiyeli hakkında bilgi verdi. Tokat’ın tam bir Anadolu kenti olduğunu belirten Küçükyıldız, “Tokat çok derin bir tarihi ve kültürel bir geçmişe sahip. Özellikle arkeoloji grupları buraya sıkça geliyor. Günümüzde de kazılar devam ediyor. İlerleyen yıllarda turizm alanında şehrin adını daha çok duyacağız. Yüzde 65 iş amaçlı konaklayan kişiden bahsedebilirim. Dedeman’ın buraya gelmesi ciddi bir hareketlilik kazandırdı. 143 odamız, birbirinden farklı birçok toplantı ihtiyacına cevap verebilecek kalibrede ve büyüklükte hazırlanmış 7 adet toplantı salonumuz ve 200 kişilik modern restoranımızla misafirlerimizi eksiksiz ağırlıyoruz Misafirperver bir halk var. Çok geniş bir tarihi burada görebiliyorsunuz. Sezar’ın meşhur olan Veni, Vidi, Vici (Geldim, gördüm, yendim) sözünün bu topraklarda söylenmiş olması bile burayı özel kılıyor” dedi.

Dedeman tarafından hizmete açılan Dedeman Tokat Oteli şehrin ilk 5 yıldızlı oteli olmakla birlikte 114 superior oda, 18 deluxe oda, 6 corner süit, 4 deluxe süit ve 1 kral dairesiyle ziyaretçilerini ağırlıyor.

İlk smart otel 2019’da açılıyor

Bu arada Dedeman Otelleri Genel Müdürü Emrullah Akçakaya, İstanbul’da yeni nesil otelcilik anlayışı olarak görülen smart otellerinin ilkini 2019 Mart ayında açılacağını söyledi. Otel hakkında bilgiler veren Akçakaya, “Ülkemizde 5 yıldızlı otel arz fazlalığı var. Bu otelleri yapmak da çok ciddi bir maliyet gerektiriyor. Bu tür yatırımların geri dönüş hızı yavaş oluyor. Ayrıca turizmcilerin beklentileri de değişti. Mesela bir iş seyahatinde konakladığınız otelin sadece odasını kullanıyorsunuz. Otelin spor merkezini, balo salonu ya da restoranında bulunmuyorsunuz. Dolayısıyla kullanmadığımız mekanların parasını oda ücreti içinde neden ödemek zorunda olayım gibi yeni bir anlayış var” diye konuştu.

Smart otel anlayışının ciddi avantaj sağladığının altını çizen Akçakaya, “Yeni nesil otelcilik bu tarafa kayıyor. Bu durumu çok doğal görüyoruz. Bu otellerin yatırım maliyetleri de düşük. Ben 500 liraya satabileceğim oteli böylelikle 300 liraya satabileceğim. O zaman da daha çok tercih edileceğim” dedi.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha
   
>