Davut Çetin: Çözüm bulunmazsa Antalya'nın kaybı büyük olur!

Davut Çetin: Çözüm bulunmazsa Antalya'nın kaybı büyük olur!
30 Eylül 2022, 11:33
Rusya-Ukrayna savaşı nedeniyle Rusların banka kartı ödeme sistemi Mir kart kullanımını Türkiye'deki özel ve kamu bankalarının durdurması, Rus turistler ve yerleşik yaşayanların yurt içi harcamalarını olumsuz etkiledi

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Davut Çetin, Mir kartın kullanımının durdurulmasının Rus turistlerin Türkiye'de alışveriş yapmasına olumsuz yansıyacağını söyledi.

Perakende harcamalarında düşüş yaşanacak

Çetin, “Zaten paket turla gelenler ödemelerini Rusya'da yapıyor. Turizm açısından çok büyük etkilenme olmaz. Ama Antalya'ya geldiğinde turist hem otel içi harcamalarda ve hem de dışarıya çıkıp esnaf veya AVM'den yaptığı harcamalarda perakende olarak bir sıkıntı muhakkak yaşayacak. Yurt içindeki harcamalarda bir düşüş yaşanacak. Turistik açıdan sıkıntı olmaz ama içeride yapacakları harcamalarda kesinlikle Mir kart sisteminin iptali veya geçerli olmaması perakende ticareti çok etkileyecektir" dedi.

Devlet kurumları muhakkak bir kart sistemi üzerine çözüm bulmalı

Turistin hem otel içindeki mağazada hem de AVM mağazaları ve diğer esnafta Mir kartı kullanamayacak olmasının büyük etkisi olacağını düşündüğünü aktaran Çetin, şunları kaydetti:

"Buna bir an evvel çözüm bulunması gerekiyor. Turist nakitle gelir ama yettiği kadarıyla alabilecek. Biz de yurt dışına çıktığımızda aynı şeyi yaşıyoruz. Otel içi mağazalar veya dışarıdaki mağazalardan bir şey almak istediğinde, cebinde de para bitmişse bir şey alamadan ülkesine dönecektir. Yerleşik yaşayan veya savaş sonrası gelenler için de büyük sıkıntı. Onlar da Mir kart kullanıyor ve şu an sistem çalışmıyor. Buradaki Rusları da tabi ki etkileyecektir. Devlet kurumlarımızın karşılıklı ortaya koyacağı muhakkak ki bir kart sistemi üzerine çözüm bulunmalıdır. Kart sistemi olmaz ise perakende sistemi ciddi etkilenir. Bu yıl mesela Antalya'da turistik açıdan yapılan iç harcamalar da çok yükselmişti, Visa veya Mir kart tarzı bir sistem mutlaka olmalıdır."

Yorumlar
gonul aykota
01 Ekim 2022, Cumartesi 11:46
ANtalyada RUsların yaptıkları harcamalar elbette çok yuksek. piyasayı nasıl alt üst ettiklerini de bir hesaba katsanız. Memur emekli artık yaşayamıyor Antlyada... nereye gideceğiz bizler yerel halk olarak; onlara devamlı yer açıyorsunuz... Bİzler bırakın AVM lere gitmeyi bakkala ile gidemiyoruz. Sİzler, gider kalemlerinizi kamusl bile olsa onlara göre hazırlıyor hesaplıyorsunuz... ELbette biliyoruz; ekonomii kötü herşeye zam var... ama bir şehrin geleceğini o yörenin halına göre yapın; göçmenlerine göre değil...
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha