Dark Turizm!

A. Nejat Şardağı
A. Nejat ŞardağıENAT Türkiye Temsilcisi
27 Ekim 2023, 09:06

Dilimize karanlık veya kara turizm olarak çevrilmiş bu turizm dalıdır. Savaş, doğal afet veya kaza sonrası, bunların yaşandığı bölgelerin ziyaret edilmesi ve belgelerin incelenmesi amacıyla yapılan turizmdir. Bu turizm dalının etik mi değil mi sorusu tartışıla dursun, hemen her gün, dünyamızın bir yerlerinde yaşananlara, en son 7 ekim 2023'ten beri Gazze'de olup bitenler vicdanı olan herkesi derinden etkilemektedir.

Bildiğiniz gibi diller tam bakışımlı değildir. Örneğin ekvator kuşağındaki dillerde doğa olayı kar veya don olayları birkaç kelime ile sınırlı iken kutuplarda yüze yakın kelime ile ifade edilir. Odun-kereste-çıta-lata-omaca-tomruk-orman-koru kelimelerinin kaçı İnuit ve Yupik (eskimo) dillerinde karşılık bulmaktadır.

Dark - karanlık veya kara turizm içeriğinin amacı karşılamadığına inanıyorum. Bu kavramlar yerine ibret (yanlış davranışların yol açtığı kötü sonuçlardan ders almak anlamındaki ahlâk ve tasavvuf terimi) turizmi denilmesi kanımca daha uygun olacaktır.

Bugün Gazze'de yaşanan insanlık suçlarının sonuçları belki yarın aynı Srebrenitsa katliamı gibi sergilenecektir ve sergilenmelidir.

Ancak unutulmamalıdır ki ülkemizde yaşanan 6 Şubat depreminde onbinlerce bina yıkılmış, onbinlerce vatandaşımız yıkılan binaların altında can vermiş, onbinlercesi sakat kalmış, öksüz-yetim çocuk sayısı tüyler ürperticidir.

Yarını inşa edecek çocuk ve gençlerimize, onları bilinçlendirecek, yaşananlardan ders aldıracak bölgede yaşayan vatandaşlarımızla dayanışmayı sağlayacak (ibret alacakları) turlar düzenlemek sadece Kültür ve Turizm Bakanlığının değil, aynı zamanda Milli Eğitim Bakanlığımızın programına alınmalıdır.

Not: Yazının sorumluluğu yazarına aittir. www.turizmajansi.com ile bağlantı kurulamaz; doğacak hukuki sonuçlardan site sorumlu değildir.
Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha