Darboğazdan çıkış yollarından biri de Çanakkale’den geçiyor

Darboğazdan çıkış yollarından biri de Çanakkale’den geçiyor
31 Ocak 2017, 12:53
Çanakkaleli turizmciler, Troia Antik Kenti’nin, UNESCO Dünya Mirası listesine girmesinin 20. yılında “2018 Troia Yılı” olması için çalışmalarını sürdürüyor.

Çanakkaleli turizmciler, Çanakkale’de bulunan ve 5 bin yıllık geçmişe sahip Troia Antik Kenti’nin, UNESCO Dünya Mirası listesine girmesinin 20. yılında “2018 Troia Yılı” olması için çalışmalarını sürdürüyor.

EMITT Fuarı’nda bu konuda lobi çalışması yapan Çanakkaleli turizmciler, fuarın birçok noktasına “Troai 2018” yer alan tanıtımlar koyarken, Çanakkale stantlarında ise bu konuda tanıtıcı materyaller ile konunun önemini anlattı. Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası Meclis ve Turizm Komitesi Üyesi Armağan Aydeğer, konu ile ilgili turizm yazarı Halil Öncü’ye bilgiler verdi. Aydeğer, 2018 yılının “Troia Yılı” olmasını istediklerini ifade ederken, Troia isminin dünyada Kudüs’ten sonra en fazla marka bilinirliğine sahip bir kültürel miras olduğunu ifade etti.

Armağan Aydeğer, “Bizler bu önemli kültürel mirası, içinde bulunduğumuz sıkıntılı süreci de aşmak üzere kullanacağımız çok önemli bir stratejik araç olarak da kurgulayabilir, planlayabiliriz. 2018 yılı Troia’nın UNESCO’nun kültürel miras listesinde seçilişinin 20. yıl dönümü. Aynı zamanda Troia Müzesi'nin de açılışının gerçekleşeceği tarih olarak karşımıza çıkıyor. Önümüzde bu iki tane çok önemli fırsatı, Troia’nın da çok önemli marka değerini de kullanarak, uluslararası bir kültür turizm hamlesine getirilmesi şansına sahip olacağız” dedi.

Yapacakları çalışmaları ve bu konuda gerçekleştirmeyi planladıkları stratejiyi de anlatan Armağan Aydeğer, “Bu çerçevede Turizm Bakanlığımız ve diğer Bakanlıklarımızın da koordinesi ile yurt içerisindeki birçok sivil toplum örgütünün üreteceği projelerle 2018 yılını çok güçlü bir iletişim ve etkinlik yılı olarak gerçekleştirebiliriz. Ve bunu gerçekleştirmemiz halinde sadece Çanakkale Bölgesi değil, Türkiye’nin yaşamış olduğu 2016’dan devam eden darboğazın aşılması için de çok önemli bir stratejik bir iletişim kanalına da sahip olabiliriz. 2018 Troia Yılı'nın UNESCO nezdinde 20. yıldönümü olması vesilesi ile özellikle Dışişleri Bakanlığımızın katkıları ile yurt dışında onlarca ülkede büyükelçiliklerimiz vasıtası ile yine birçok yurt dışı platformunda bir uluslararası iletişim aracı da kullanabiliriz. Burada gerçekleştirilecek onlarca Troia temalı bilgi şöleni, toplantı, seminer, uluslararası iş örgütleri ile yapılacak toplantılarda yine Troia teması işlenerek, bu konu stratejik bir avantaj haline getirilebilir.

Dünyada artık her şey etkinlikler ile yürütülüyor. Her ülkenin kendine ait deniz, kum, güneş, kültür veya tarihsel öğelerine sahip buralara gelecek insanları ikna edecek etkinliklere ve bunun da ötesinde çok güçlü bir algı yönetimine ihtiyacımız var. İşte bunların ışığında ülkemizin imajını güçlendirecek, ülkemize ziyaretçi sayısını çok hızlı arttırabilecek olan Troia 2018’in ilanı hem bölgemizin hem Türkiyemiz açısından çok ciddi bir çıkış fırsatı olarak görüyor ve bunun Türk turizmini aydınlanması için bir fırsat olarak görüyoruz. Bu projenin tüm turizm camiasında tüm turizmle ilgili bileşenler tarafından desteklenmesinin çok önemli olduğunu düşünüyorum” diye konuştu.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha