Dalaman otellerinde son durum... Yücel Okutur Turizm Ajansı'na değerlendirdi

Dalaman otellerinde son durum... Yücel Okutur Turizm Ajansı'na değerlendirdi
06 Kasım 2022, 21:31
Turizm Ajansı 2022 sezonuyla ilgili turizmcilerin nabzını tutmaya devam ediyor. Dalaman, Ortaca ve Köyceğiz Turizm Otelciler ve Turistik İşletmeciler Derneği (DOKTOB) Başkanı Yücel Okutur, bölgedeki son durumu anlattı.

2022 turizm sezonunun sonuna yaklaşılırken Ege'deki otellerde sezonu kapatmaya hazırlanıyor. Ege'nin en önemli turizm merkezlerinden Dalaman, Ortaca, Köyceğiz bölgesindeki oteller yoğun bir sezonu geride bırakıyor. DOKTOB Başkanı Yücel Okutur 2022 sezonunu Turizm Ajansı'na değerlendirdi.

Yaz sezonundaki yüksek doluluklar Eylül ve Ekim'de de devam etti

2022 sezonunun talep bakımından çok olumlu geçtiğini belirten Okutur, yaz dönemi doluluk oranlarının yüzde 90'ın üzerinde olduğunu ifade etti.. Eylül Ekim aylarında yüzde 90'ın üzerinde doluluk olduğunu belirten Okutur bölgede sezonun kapandığı Kasım ve Aralık için rezervasyonların gözükmediğini ifade etti.

Talep 2019'u geçti, İngilizler otelleri doldurdu

DOKTOB bölgesindeki otellerin 2019 doluluklarının üzerinde talep gördüğünü belirten Okutur, otelleri İngiliz turistlerin doldurduğunu söyledi. Okutur şöyle konuştu: " DOKTOB bölgesi otelleri yoğunlukla İngiliz turistleri ağırladı. Otellerin doluluklarını yüzde 60 İngiliz, yüzde 20 Alman, yüzde 20 diğer ülkeler ve yerli misafirler oluşturdu. Aslında bu sezon Rus pazarından Antalya'ya, İngiliz pazarından Muğla'ya akış oldu. Bu yıl bölgeye gelen turist sayısı 2019'a göre yüzde 30 daha fazla oldu"

Sezon uzamaz, kışın otellerin yüzde 10'u açık kalır

Bu yıl turizmde her bölgede personel sıkıntısının yaşandığını belirten Okutur personel sorununu turizm okullarından ve serbest piyasa çalışanlarından istihdam oluşturarak aşmaya çalıştıklarını belirtti. DOKTOB bölgesi otellerinin Kasım ayında kapandığını belirten Okutur, " Kışın otellerin yüzde 10'u açık kalıyor. Uçak rezervasyonu olmadan otellerin sezonu uzatması söz konusu olamaz" dedi.

2023 rezervasyonları iyi gidiyor, fiyatlardaki artış yüzde 80'i geçer

DOKTOB bölgesinde 2023 rezervasyonlarının iyi gittiğini belirten Okutur, " 2019 sezonu yine geçilebilir. DOKTOB Bölgesi'nde 2023'te yabancı turist akışında İngiliz, Alman ve Hollanda pazarı öncelikli olacaktır. 2022'de fiyatlarımız önceki yıllara göre yüzde 70-90 arttı. 2023'te fiyatlarda yüzde 80-100 bandında artış olur. Fiyatlardaki yüksek artışın sebebi enerjide yüzde 500, gıda yüzde 400, istihdam maliyetlerindeki yüzde 250 artıştan kaynaklanıyor. Fiyatlar yükselmesine rağmen gıda, enerji ve istihdam giderleri enflasyon artışı otelcilerin kar oranını düşürdü." dedi.

TGA payı kesinlikle cirodan değil net kar üzerinden alınmalı

DOKTOB Başkanı Yücel Okutur 2023'te uygulamaya konulacak konaklama vergisiyle turizmcilerden halen alınan Türkiye Turizm Geliştirme Ajansı (TGA) payıyla ilgili de değerlendirmelerde bulundu. Konaklama vergisinin olması gerektiğini belirten Okutur, " TGA tarafından alınan tanıtım vergisi kesinlikle ciro üzerinden değil net kardan alınmalı. " dedi.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha