'Daha güçlü olmak için acentalar ve oteller ilişkilerini yeniden yapılandırmalı!'

'Daha güçlü olmak için acentalar ve oteller ilişkilerini yeniden yapılandırmalı!'
19 Kasım 2021, 17:34
Antalya Belek'te bugün başlayan 1. TÜRSAB Turizm Kongresi kapsamında önemli bir panel gerçekleştirildi. Konaklama sektörü-Seyahat Acentası ilişkilerinin konuşulduğu panelin katılımcıları dikkat çekici tespitlerde bulundu.

Bugün Antalya Belek'teki Pine Beach Hotel'de başlayan 1. TÜRSAB Kongresi kapsamında panel düzenlendi. Turizm Eski Bakanı Bahattin Yücel'in moderatörlüğünü yaptığı 'Konaklama Sektörü-Seyahat Acentası İlişkisi', "Denklemi Doğru Kurmak: Birlikte Daha Güçlüyüz" panelinde TTYD Başkanı Oya Narin, AKTOB Başkanı Erkan Yağcı, Antalya Büyükşehir Belediyesi Turizm Danışmanı Osman Ayık, Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği (POYD) Başkanı Ülkay Atmaca panelist olarak yer aldı.

Panelin moderatörü 54. Hükümet Turizm Bakanı Bahattin Yücel, global konjonktürde turizm sektörünün genel durumuna ilişkin bir değerlendirme yaparak sözlerine başladı. Yücel, kektörün en fazla risk taşıyan aktörlerinden birinin turizm yatırımcıları olduğunu belirterek TTYD Başkanı Oya Narin’e söz verdi.

Narin: Bir araya gelip fiyat politikalarımızı yeniden oluşturmamız gerekiyor

Sektörün üzerindeki kredi yüküne ve önünde bulunan renovasyon ihtiyacına dikkat çeken Narin, sektörün bu çalışmaları hükümetin gündemine koyması gerektiğini söyledi. Turizm yatırımcısının konulara 12-15 senelik perspektiflerle baktığını belirten Narin, " Bu nedenle biz pandemideki zorlukların farkındayız, fakat geleceğe umutla bakıyoruz." diye konuştu.

Otellerle tur operatörleri arasındaki ilişkilerde yaşanan hukuksal boşlukların kanunla güvence altına alınmasının önemine değinen Narin, bunlar yapılana kadar seyahat acentaları, tur operatörleri ve OTA’larla yapılacak çalışmalarda güven ve uyumun sağlanmasının önem taşıdığını ifade etti.

Tur operatörlerinin işletme sermayesi olarak desteklenmesi gerektiğine değinen Narin, bu desteğin yeniden yapılandırma ve ödeme tarihlerinin ötelenmesi ile yeni bir finansman modeline kavuşturulabileceğini söyledi.

Satış modelleri ve destinasyonların pazarlanmasında fiyatlar konusunda çalışılması gerektiğini belirten Narin, " Ürün aynı, destinasyon aynı ama fiyatlar arasında büyük farklar var. Bu problem bir araya gelememekten doğuyor. Pandemiden sonra bir araya gelip fiyat politikalarımızı yeniden oluşturmamız gerekiyor" ifadelerini kullandı.

Ayık: Daha güçlü olmak için seyahat acentaları ve oteller ilişkilerini yeniden yapılandırmalı

Antalya Büyükşehir Belediyesi Turizm Danışmanı Osman Ayık da sektörün arzı yönetmekte rakamlara ve istatistiklere dayanarak ilerlemesi gerektiğini söyledi. Ayık, arzın yönetilmesi ve ülkenin fiziksel ve sosyolojik anlamda yönetilmesi gerektiğini dile getirdi. Göçlerle Türkiye’nin demografik yapısının bozulduğuna dikkat çeken Ayık, bunun turizm sektörü için önemli tehlikeler barındırdığına dikkat çekti.

Dijitalleşmenin kitle turizmindeki önemine dikkat çeken Ayık, değişimin iyi okunması ve ayak uydurulması gerektiğini söyledi.

Birlikte güçlü olmak için seyahat acentaları ile konaklama sektörünün ilişkileri yeniden yapılandırması gerektiğini ifade eden Ayık gerçekçi rakamların turizmi yönetmede önemine dikkat çekti. Bakanlık ve sektörün bu konuda birlik oluşturamadığını belirten Ayık, gerçekçi rakamların hala kamuoyuna aktarılamamasının becerisizlik olduğunu ifade etti. Ayık, sektörün verilerin kamuoyuna aktarabilmek için kendi Ar-ge birimini oluşturması gerektiğini savunarak, sektörün bu ihtiyacı ilgili birimlerden talep etmesi gerektiğini söyledi.

Yağcı: Bir gecede otellerin kapandığı en büyük tecrübeyi yaşadık, birlik olmalıyız

AKTOB Başkanı Erkan Yağcı da turizm sektörünü pandemi öncesi ve sonrası olarak iki ayrı şekilde değerlendirmek gerektiğinin altını çizdi. Yağcı, " Bir gecede otellerin kapandığı, hayatımızda yaşayabileceğimiz en büyük tecrübeyi yaşadık. Antalya’da 9 milyon hedefine ulaştık. Hedefimiz 20 milyondu yeni denklemde buna nasıl ulaşırız'ı konuşmamız lazım." dedi.

Turizm sektörünün risksiz bir sektör olamayacağını savunan Yağcı turizmdeki STK'ların bu noktada önemli görevler üstlenmesi gerektiğini söyledi.

Oyunun yeniden kurgulandığını belirten Yağcı yeni yönetişim modeli ve ortak akılla sorunların üstesinden gelinebileceğini savundu.

Aşının etkisiyle gelecekte salgının konuşulmadığı dönemde yeni şeyler konuşulacağını söyleyen Yağcı, " Sorunlar bitmeyecek, bu nedenle sorunlarla sektörü yönetebilmeyi öğrenmemiz lazım" dedi.

Sektörün umuda ve gerçekçi iyimserliğe ihtiyacı olduğunu belirten Yağcı, Antalya’nın ve Türkiye’nin potansiyeline dikkat çekerek, talebi yönetebilmek ve gelecek vizyonunu doğru yönetebilmek için sektörün tüm paydaşlarının doğru bir iletişim içinde olması gerektiğini söyledi.

İç pazarın Türk turizmindeki önemine dikkat çeken Yağcı, " Esas ana kaynak pazarımız iç pazar. İç pazar ne kadar güçlü olursa sektör o kadar güçlü olur" dedi.

Atmaca: En önemli sorun personel tedariği olacak, rasyonel çözümler üretilmeli

POYD Başkanı Ülkay Atmaca da sektörde istihdam sorununa dikkat çekti. Gelecekte en büyük sorunun turist tedariğinden önce personel tedariği olacağını söyleyen Atmaca Z kuşağının da çalışmak için turizm sektörüne sıcak batmadığını ifade etti. Atmaca, bu konuda kalıcı rasyonel çözümler üretilmesine ihtiyaç olduğunu söyledi.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha