Çözüm bulunamadı, FTI'nin tüm turları iptal!

Çözüm bulunamadı, FTI'nin tüm turları iptal!
15 Haziran 2024, 10:46
İflas eden tur operatörü FTI'nın ?06 Temmuz 2024'ten itibaren tüm FTI seferleri iptal edildi.

İflas eden tur operatörü FTI'nın çeşitli piyasa katılımcılarıyla yapılan yoğun çabalara ve görüşmelere rağmen, halihazırda rezerve edilmiş kalan paket turların devralınması için tatmin edici bir çözüm bulunamadı.

6 Temmuz'dan sonraki turları da iptal edildi

Bu nedenle FTI Touristik GmbH, kalkış tarihi 6 Temmuz 2024 Cumartesi olan tüm seyahatleri derhal iptal edecek. Alacaklılar komitesinin Cuma öğleden sonra aldığı ilgili kararın ardından şirket, etkilenen müşterileri ve FTI'nin seyahat acenteleri gibi hizmet ortaklarını bilgilendirmeye başladı. ve otelciler iptallerle ilgili. Müşterilerin 6 Temmuz 2024'ten itibaren, iflas eden şirketler FTI Touristik GmbH ve BigXtra Touristik GmbH'nin yanı sıra 5vorFlug satış markası aracılığıyla kalkışlar için rezerve ettiği tüm paket turlar ve belirli bireysel hizmetler etkilenecek.

FTI'nin geçici iflas yöneticisi Axel Bierbach şu ifadeleri kullandı: "FTI ve Alman Seyahat Garanti Fonu (DRSF) ile yakın işbirliği içinde, FTI'nın müşterileri ve ortaklarının çıkarları doğrultusunda iyi bir çözüm bulmak için son on gün boyunca çok çalıştık. Paket tatiller yapmak için her şeyi yaptık. DRSF, bir veya daha fazla alıcı rakiple işbirliği yaparak mevcut geri ödeme taleplerini çözmeye hazır olacaktı. Bu, ne yazık ki, küçük bir bütçeye sahip tatilcilerin seyahatlerine para iadesi beklemeden başlamalarına olanak tanıyacaktı. İlgili herkesin büyük çabalarına rağmen böyle bir çözüm bulamadık. Çeşitli rakiplerle yaptığımız yoğun görüşmelerde başlangıçta umut verici çözümler gördük. Ancak mevcut kısa sürede FTI ve BigXtra ile rezervasyonu yapılan paket tatillerin devralınması konusunda ikna edici bir sonuca ulaşamadık. Nihayet müşterilere yaz tatili başlamadan önce gerekli planlama güvenliğini sağlamak ve seyahatlerini başka bir sağlayıcıdan hemen yeniden rezerve edebilmelerini sağlamak için, kalan tüm seyahatlerin iptal edilmesi kararının verilmesi gerekiyordu. Tüm paket turların iptal edilmesiyle birlikte FTI'nın seyahat acentesi ortakları da artık müşterilerine alternatifler sunma fırsatına sahip oldu."

175 bin tatil iptal

Bierbach, paket tatilcilerin yapmış olduğu tüm depozitoların ve yapılan tüm ön ödemelerin Alman Seyahat Güvenlik Fonu tarafından iade edileceğini doğruladı. Hiçbir paket tatilcinin parasını geri alamayacağı endişesine kapılmasına gerek olmadığını ifade eden Axel Bierbach "Ayrıca, önemli miktarda varlık söz konusu olduğundan, FTI çalışanlarının ve alacaklılarının çıkarları açısından böylesine geniş kapsamlı bir kararı çok dikkatli bir şekilde tartmak zorunda kaldık". Bierbach toplamda, yaklaşık 175 bin rezervasyonlu paket tatilin iptal edileceğini belirtti. Alacaklılar komitesi, geçici iflas idarecisinin teklifini Cuma öğleden sonra yaptığı toplantıda onayladı.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha