Çoşkun Yurt: Türkiye'ye 2 milyon turist getireceğiz

Çoşkun Yurt: Türkiye'ye 2 milyon turist getireceğiz
25 Kasım 2021, 12:46
AKTOB’un düzenlediği 11. Uluslararası Resort Turizm Kongresi’ne katılan Coral Travel Genel Müdürü Çoşkun Yurt, Rusya ve BDT ülkelerindeki turizm hareketliliğiyle ilgili konuşma yaptı.

AKTOB tarafından Antalya'da Nirvana Cosmopolitan Lara'da organize edilen 11. Uluslararası Resort Turizm Kongresi başladı.

Kongrede Coral Travel Genel Müdürü Çoşkun Yurt 'Rusya ve BDT Ülkelerinde Durum' konulu bir konuşma yaptı.

Pandeminin sektöre çok ağır yükler bıraktığını belirten Yurt dünyada pandemi sürecinde Türkiye’den daha iyi ve hızlı tedbir alan bir ülke daha olmadığını söyledi.

2022'de 10 milyonun üzerinde Rus yurtdışı tatiline çıkacak

Rusya ve Ukrayna pazarlarındaki tüketici eğilimleri hakkında bilgi verin Yurt, 2021 yılında 6 milyon Rus turistin paket tur ile yurt dışına çıktığını bu sayının 2020 yılında 3 milyon, 2019'da 10 milyon olarak gerçekleştiğini ifade etti. Yurt, " 2022 yılında bu sayının 10 milyonun üzerine çıkmasını bekliyoruz" dedi.

Mısır'ın açılması Türkiye için bahar aylarında dezavantaj olabilir

Mısır’ın açılmasına ilişkin değerlendirmede bulunan Yurt, " Ben her iki destinasyonun kendi payını alacağını düşünüyorum. Mısır’ın açılması bahar aylarında Türkiye için dezavantaj yaratabilir. Bu durum başka pazarlarda yapılacak planlamalarla dengelenebilir." dedi.

Ukrayna pazarı için Türk otellerine tavsiye

Rusya'da online alışverişi artmasına rağmen belli miktardaki satışların hala offline devam ettiğini ifade eden Yurt Ukrayna pazarının kriz döneminde Türkiye ve Mısır için en önemli pazar haline geldiğini söyledi. 2021 yılında 3.7 milyon kişinin paket tur alarak seyahat edeceğine değinen Yurt Ukrayna’nın Türkiye için önemli bir pazar olma özelliğini koruyacağını belirterek otellere bu yönde planlama yapmaları tavsiyesinde bulundu.

Türkiye her gelir grubundan pay alıyor

Türkiye’nin Rusya ve Ukrayna’da her gelir grubundan pay aldığına değinen Yurt, buna örnek olarak Bodrum’a bu pazarlardan gelen turist sayısındaki artışı örnek gösterdi.

Rusya’da İstanbul taleplerinin arttığını gelecekte daha da artacağını belirten Yurt bu potansiyelin harekete geçtiğini söyledi. Erciyes kayak turları ile kombine edilen Kapadokya turlarına ilginin arttığını belirten Yurt bu yönde de çalışmalarını artıracaklarını söyledi.

2022'de 4 milyon turistin yarısını Türkiye'ye getireceğiz

Yurt, Coral Travel olarak 10 ülkede tur operatörlüğü yaptıklarını ve çoğunda yüzde 10 ile 20 arasında Pazar paylarının olduğunu söyledi.

Tüm pazarlamalarda büyük hedefleri olduğunu söyleyen Yurt 2000 ofislik satış ağını da geliştireceklerini söyledi.

2022 yılında 4 milyon paket tur turistinin seyahatlerini organize etmeyi planladıklarını belirten Yurt bunun yarısının Türkiye olacağını söyledi.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha