Çorabatır'dan Kepez belediye başkanının tutuklanmasına tepki!

Çorabatır'dan Kepez belediye başkanının tutuklanmasına tepki!
15 Nisan 2024, 12:22
Antalya'daki teleferik kazasında Kepez Belediye Başkanı Mesut Kocagöz'ün tutuklanmasına CHP Antalya Milletvekili Sururi Çorabatır'dan tepki geldi.

Antalya'da Sarısu mevkisindeki Tünektepe Teleferik Tesisi'nde 12 Nisan'da meydana gelen kazada parçalanan kabinden düşen avukat Memiş Gümüş'ün (54) yaşamını yitirmiş 7 kişi yaralanmıştı. Sistemin durması nedeniyle havada asılı kalan 24 kabindeki 174 kişi yaklaşık 22,5 saat süren çalışmaların sonunda kurtarılmıştı.

Kazanın ardından Antalya Cumhuriyet Başsavcılığınca başlatılan soruşturma kapsamında 13 şüpheli hakkında gözaltı kararı verildi.

Antalya Büyükşehir Belediyesi'ne ait ANET AŞ Yönetim Kurulu Başkanvekili E.K.B, Genel Müdür Vekili A.B.S, mekanik mühendisi O.E, ANET iş güvenliği uzmanı M.A., taşeron bakım şirketinin sahibi S.T., şirketin bakım ve otomasyon amiri S.Y., mekanik bakım sorumluları S.K., K.K., O.K., Ö.E, makine teknisyeni H.A., iş güvenliği uzmanı T.A.Ü. ile R.T. gözaltına alındı.

Cumhuriyet Başsavcılığı, soruşturma kapsamında ANET AŞ'nin eski Yönetim Kurulu Başkanı da olan Kepez Belediye Başkanı Mesut Kocagöz hakkında da gözaltı kararı çıkardı. Kocagöz gözaltına alındı.

Emniyetteki işlemlerinin ardından 14 şüpheli, adliyeye sevk edildi. Şüphelilerden Kepez Belediye Başkanı Mesut Kocagöz, A.B.S., O.E, S.T. ve S.Y., "Taksirle ölüme ve yaralanmaya neden olma" suçlamalarıyla tutuklandı. Diğer 8 şüpheli adli kontrol şartıyla, R.T. ise savcılık tarafından serbest bırakıldı.

Çorabatır: Kocagöz'ün tutuklanması hukuki değil siyasi bir karar

TÜROFED eski Başkanı, CHP Antalya Milletvekili Sururi Çorabatır kazayla ilgili sosyal medya hesabından açıklama yaptı. Çorabatır açıklamasında şu ifadeleri kullandı: " Antalya'da meydana gelen teleferik kazası ile ilgili devam eden hukuki süreci ve Kepez Belediye Başkanımız Mesut Kocagöz hakkında verilen tutuklama kararını yakından takip ediyoruz.

Kepez Belediye Başkanımız Mesut Kocagöz'ün tutuklanması hukuki değil siyasi bir karardır. Hukukun siyasi bir sopa olarak kullanılması kimseye fayda sağlamayacaktır.

Hukukun üstünlüğünü her zaman savunan insanlar olarak mahkemenin konuya siyasi değil hukuki açıdan yaklaşarak en doğru kararları vereceğine inanıyorum.

Bağımsız yargı hepimize lazım.

Kepez Belediye Başkanımız Mesut Kocagöz'ün hukuka aykırı şekilde tutuklanması hakkında bugün (pazartesi) saat 13.00'de Antalya Adliyesi önünde basın açıklaması gerçekleştireceğiz."

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha