Concorde Otel'deki işçi kıyımına Bakanlık el attı

 Concorde Otel'deki işçi kıyımına Bakanlık el attı
26 Haziran 2019, 10:28
Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği Başkanı (AKTOB) Başkanı Erkan Yağcı'nın yönetiminde yer aldığı Concorde Otelleri'nin bünyesinde bulunan KKTC'deki Concorde Luxury Resort Hotel toplu işten çıkarmalarla gündemde.

2018'de Bafra bölgesinde hizmet vermeye başlayan Zaf Grup bünyesindeki Concorde Luxury Resort Hotel, toplu işçi çıkarmalarıyla gündemde. Ada basınında yer alan haberlere göre işten çıkarılan Kıbrıs'ın yerlisi işçiler sosyal medya hesapları üzerinden yaptıkları açıklamada “Hiçbir sebep belirtilmeden, yerli çalışanların çoğu işten çıkartıldı. Hiçbir yasal hakkımızı da iade etmediler. Bafra bölgesi yıllardır ekonomik anlamda sıkıntılı bir bölgedir. Oteller bu bölgeye açıldığı zaman çok sevinmiştik fakat içinde kaldığımız bu durum bizleri zor durumda bıraktı” diyerek isyan etti.

Bölgedeki otellerde ucuz maliyetlerinden dolayı başka ülke vatandaşlarının işe alındığını öne süren çalışanlar, “Otele gelenler zaten görecekler; çalışanlar çoğunlukla Türkmenistan, Pakistan ve Bangladeş ülkelerinden… Kendi ülkemizde beşinci sınıf vatandaş olduk” dediler.

'Bakanlık, işçi alım iznini durdurdu'

Çalışanlar, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na yaptıkları şikayetlerin gündeme alındığını ve konu ile ilgili bakanlığın araştırma başlattığını ifade etti. Çalışma Bakanı Dr. Faiz Sucuoğlu’nun talepler doğrultusunda çalışanlara ulaşarak, “ Hemen müfettişler ilgili işletme olan Concorde Luxury Resort Hotel’e yollandı. Görevden alınan arkadaşlara haklarının ödenmesi sağlanıyor. İşten çıkarılan bu arkadaşlar yeni iş bulana dek bu işletmenin tüm işçi alımı izinleri durduruldu. Ya bu çalışanlar işe alınacak ya da yeni iş bulana dek bu işletme yeni işçi alamayacak” dediğini ifade etti.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha