Çıralı kazığı...

Bülent Ecevit
Bülent EcevitGazeteci - Yazar
sayfayı yazdır, turizm ajansı
07 Haziran 2017, 12:28

Dünyanın önemli sahillerinden kabul edilen Çıralı’da herkes kafasına göre takılıp güya turizm yapıyor.

Nasıl bir mantıktır bindiği dalı kesmek anlamıyorum.

Doğal ve tarihi bir sit alanı Çıralı. Var olan yapıların neredeyse tamamı ‘Kaçak’.. Yasal, izinleri alınmış, imarlı yapı/tesis sayısı çok çok az.

Bir turistik işletme sahibi, kendi tesisinin izinlerini alırken ne kadar zorlandığını, rüşvetsiz iş dönmediği için mahkeme kanalıyla imar izni aldığını anlatı.

Kaçak yapılaşmaya cesaret edenler, durumu kurtarabilmek için mafya ile işbirliği yapıyorlarmış. Devletin kaymakamına bile kafa tutuyor, tehdit edebiliyorlarmış; “Ama yine de yürekli yöneticiler var memleketimizde” diyor turizmci dostumuz.

Çıralı sahiline ‘Restoran’ görünümlü ‘Büfe’ler sıralanmışlar.

Kim daha iyi müşteri kazıklar onun yarışı içindeler. Oysa iki yıldır yerlisi de yabancısı da olsa turist yok, müşteri yok diye yakınıp duruyor herkes.

Çıralı’ya yolunuz düşerse aman dikkat...

Hafta sonunu bu cennet gibi koya sahip Çıralı’da geçiren dostumuz anlatıyor:

“Bir büyük Sarı Zeybek rakıya 250 Türk Lirası yazmışlar. Kaşarlı pide 30 lira. Olacak şey mi? İşyeri sahibine fiyatların yüksek olduğunu söyledim, Antalya’daki 7 Mehmet restorana gönderme yaparak, burası 8 Mehmet, demez mi? Ama inanın o güzelim mutfağa sahip olan yemeklerinin tadı ve hizmeti ile adı Antalya’nın hatta Türkiye’nin sınırlarını aşmış olan 7 Mehmet Restoranında bile fiyatlar bu kadar değil. Çıralı’yı yakıyorlar, söndürülmesi gerekir.”

Türkiye’de temayül olmuş, içkili mekanlarda alkol fiyatları perakende satış fiyatının iki katından da fazla. Barlar diskolar olsa anlayacağım ama buna anlam veremiyorum. Herkes tutturmuş, ‘Serbest Piyasa, Serbest Piyasa.’

Serbest piyasanın da bir düzeni olmalı. Bu alkolün perakende fiyatı belli. Restoranlar ve satış noktalarının bu fiyat üzerinden bir kazanç payları var.

Bir işletme kendisinin üretmediği, üzerinde hiçbir yeni işlem yapmadığı alkole bu kadar aşırı bir fiyat farkı ekleyip satması normal birşey mi?

Ne yazık ki bu gibi durumların takipçisi yok. Kimi kime şikayet edilecek belli değil.

Bir içkili mekanın sahibine sordum nedenini, “Kiralar yüksek, ayrıca faturada içki yazılı olunca masraftan düşüremiyor. Bizden de yemek bedeli olarak fatura kesmemiz isteniyor. Marketten faturasız alkol alıp satıyoruz ve rahatça fatura kesiyoruz. Sorun buradan kaynaklanıyor” diye açıkladı.

Facebook sayfalarında gezinirken gazeteci ve turizmci arkadaşlarımdan kimileri şöyle mesajlar paylaşmışlar:

Mehmet Ali Dim: Turizm biter mi diyorduk ya hep; bu sezon bitebileceğini görmüş olacağız. Turiste iyi davranmayı öğreneceğiz. Her şerde bir hayır vardır!

Nazım Özeren: Bir bardak çaya 5 tl bir fincan kahveye 15 tl alırsanız işte medyum keto gibi olursunuz haram yiyelim allah affetmez.

Mehmet Türemiş: Biranın restoran girişi 6 lira. Müşteriye bizler 12 liraya satıyoruz. Aynı birayı 15”e satanlar var. Diskolar barlar 25 , 30 liraya satıyor! Barcelona'da marketten 6’lı biraya 2,29 Euro ödedim. Alanya'da markette 8 - 9 lira!

Hayriye İmre: Zamanında turiste az kazık atmadı Alanya esnafı.

Celal Turhan: Şu anki durumun tüm sorumlusu turizmi başaramayan sektör değil ki.. Politikacılar. Evet turisti kazıklıyorlar, kasıyorlar, tecavüz ediyorlar, iş bilmiyorlar, dil bilmiyorlar, hijyen yok, saygı yok...

Siz siz olun yolunuz turistik köylere düşence buralara düşerse dikkat edin, ‘Çıralı Kazığı’ndan da kendinizi koruyun.

Yorumlar