Çinli turist Antalya’yı tercih etmez

Bülent Ecevit
Bülent EcevitGazeteci - Yazar
18 Nisan 2018, 14:44

Bu yıl Çin’de ‘Türkiye Yılı’ ilan edilmişti. Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş’un katılımıyla düzenlenen Çin Tanıtım Etkinlikleri 16-20 Nisan tarihlerinde gerçekleşti.

Rezervasyon artışlarıyla turizmde eski ivmesini yeniden yakalayan Türkiye’nin, geçtiğimiz yıl konuk ettiği yaklaşık 250 bine yakın Çinli turist rakamının, bu yıl yüzde 100 artışla 500 bine çıkacağı öngörülüyor. Türkiye’nin yıl boyunca Çin'de tanıtım yapacak olması da olumlu bir gelişme olacaktır.

Çinli turistin Türkiye’de hangi bölgeleri tercih eder hiç düşündünüz mü? Ne yer ne içerler? Tatil ve yeme-içme kültürleri gelenekleri nasıldır, bilen var mı?

Lafı uzatmadan söyleyeyim; ülkemizin turizm başkenti Antalya’yı kesinlikte tercih etmeyeceklerini ve bunun nedenini duyduğumda çok şaşırmıştım. Kültür turları, Anadolu’daki tarihi veya doğal turistik yerler Çinliler için daha cazip geliyor.

Çin’deki tanıtım etkinlikleri önemli bir girişim. Belki de geç kalınmış bir girişim.

Hani hatırlıyor musunuz? Yapımı tamamlanmamış bir uçak gemisi vardı: Varyag

1 Kasım 2001 tarihinde boğazlarımızdan geçmişti. Casino olarak kullanılacak diye geçmişti ama Çin onu uçak gemisi yapmıştı. Bunun karşılığında da Çin Türkiye’ye en az 1 milyon turist gönderecekti. Tüm bu sözler o tarihlerden bu güne dek yerine getirildiğini söyleyemeyiz.

Geçen yıllar içinde Türkiye-Çin ikili ilişkileri hep iyi yönde gelişti. Bu yıl da Çin’de Türkiye Yılı ilan edildi. Asya turizm pazarının seyahat tercihlerini belirleyen, dünya turizm endüstrisinin en önemli buluşma noktalarından 14. Uluslararası Çin Turizm ve Gezi Fuarı’nda (COTTM) ise farklı renkleriyle Türkiye'nin tanıtılacağı 120 metrekarelik stant kuruldu. Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş açılışını yaptı ve Türkiye standında Çin’in önde gelen tur operatörleri ağırlandı.

Dünya turizm endüstrisinin profesyonellerini başkent Pekin’de bir araya getirecek olan büyük buluşmadaki Türkiye standında turizm sektöründen temsilciler de yer aldı.

Çinli tatilci profili

Çinli turist nelerden hoşlanıyor nelerden hoşlanmıyor. Bakanlık ve sektör temsilcileri bunun araştırılmasını yaptı mı bilmiyorum. Bir Anadolu seyahatinde, Profesyonel Çince Turist Rehberleri ve Turizme Hizmet Gönüllüleri Eğitim ve Kültür Derneği’nin (ÇİRED) başkanı ile tanışmıştım. Böyle bir derneği de ilk kez duymuştum. Derneğin Başkanı A. Kadir Tanrıdağlı…

Anadolu turu yaptırdığı bir grup Çinli misafirleriyle Kapadokya’da karşılaşmıştım. Çinli tatilcinin isteklerini tatil şekillerini öğrenmeye çalışmıştım. O da anlattı samimi bir şekilde.

Türkiye ile Çin arasında tarihi çok eskilere dayanan ilişki var. Türkiye Çin Halk Cumhuriyeti’ni 1971 de tanımış ve tek Çin politikasını kabul etmiştir. Her iki ülke arasındaki ticaret hacmi günden güne artmakta ve ayrıca 2001 den itibaren artan turizm hacmi her iki ülkeyi de memnun etmektedir. İki ülke halkını daha da yakınlaştırmaktadır. Türkiye, Çin ile ilişkilerini geliştirmeye büyük önem veriyor. Turizm ise bu ilişkileri hızla geliştiren bir sektör durumunda…

Çinli’yi Antalya’ya bağlasan durmaz

Gelelim ÇİRED Başkanı A. Kadir Tanrıdağlı’nın bana anlattığı Çinli turistin tatil tercihlerine…

Ben “Antalya” dedikçe, Tanrıdağlı, “Antalya olmaz, Çinliler Antalya’ya gelmez. Gelse bile 1-2 gün kalırlar” diyordu.

Şaşırdım, “Türkiye’nin turizm başkenti” filan diyecek oldum, “Tamam ama Antalya çok sıcak, güneşi bol, olmaz” dedi. Bekledim anlatsın nedenini diye:

“Bir kere Çinliler esmer olmayı değil, beyaz kalmayı tercih ederler. Yani güneş ışınlarından kaçarlar. Güneş nedeniyle yandıklarında esmer bir görüntü kazandıkları zaman kendilerini çirkinleşmiş hissederler. Hatta bir Çinli esmer tenliyse dışarıya çıkmadan önce beyaz pudra vs. gibi maddelerle makyaj yapar. O derece önemlidir yani. Koyu esmer tenli olmak bir Çinli için düşünülemez bile. Dolayısıyla Çinlileri Antalya’ya bağlasanız durmazlar.”

İçkilerini garsonla paylaşıyorlar

Dernek Başkanı A. Kadir Tanrıdağlı’nın rehberlik yaptığı 20 kadar kişiden oluşan grup bir bar&restoranda akşam yemeğindelerdi. Pirinç rakısı içiyorlardı. Tattık, çok sert bir içkiydi.

Herkes birkaç dakika sırayla konuşup kadehlerdeki içkiyi fondip yapıyordu.

Bunda bir sorun yok. Sorun masaya servis yapan garsonun da aynı şekilde bu içki seremonisine katılmak zorunda olmasıydı. İsmini hatırlamıyorum genç garson, başka bir masada Tanrıdağlı’yla konuşurken yanımıza gelip “Allah aşkına ağabey beni kurtarın; içirip durmasınlar, valla sarhoş oldum. Ben çalışan biriyim. Hayatımda bu kadar içmedim. Bu halde ne kadar servis yapabilirim” diye yalvarıyordu.

Garson arkadaşı kurtaramadık ama Çinlilerin tatil ve yeme-içme kültüründen bir şeyler öğrenmiştik.

Not: Yayınlanan yazı ve yorumlardan yazarlar sorumludur. www.turizmajansi.com ile bağlantı kurulamaz; site sorumlu değildir.
Yorumlar
yasemin pirinçcioğlu
30 Nisan 2018, Pazartesi 07:54
Günaydın Bülent bey Sizinle gastro Alaturka konusunda görüşmek isterim yeme içme ve türk mutfağı örf adet ve gastronomi cebim 05323226266 beni arararsanız sevinirim saygılarımla
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha