Çin'de Türkiye yılı rekor getirdi

Çin'de Türkiye yılı rekor getirdi
30 Kasım 2018, 09:49
2018 'Çin’de Türkiye Turizm Yılı' meyvelerini verdi. Türkiye'nin tanıtımına katkıda bulunan etkinlikler sayesinde Türkiye'ye gelen Çinli turist sayısında rekor kırıldı. Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy, Çin'e yaptığı ziyarette yeni Çinli turist hedefini açıkladı.

Uzak Doğu turuna çıkan Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy ile beraberindeki heyet, Japonya'nın ardından dün Çin'e geçti. Türkiye’nin turizmde yeni pazarlara açılma stratejisi anlamında önemli destinasyonlardan biri olan Çin’de Bakan Ersoy ile Çin Kültür ve Turizm Bakanı Luo Şugang, turizm alanında iş birliğini artırmaya yönelik konuları görüştü. Görüşmede, Türkiye’ye gelen Çinli turistlerin sayısının artırılmasına yönelik projelerin ele alındığı bilgisi iletildi.

Çinli turist sayısında yeni hedef 'Milyon'

Bakan Ersoy, görüşmeler ardından sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklamada, “ Pek çok alanda olumlu yansımaları olacağına inandığım yapıcı bir görüşme gerçekleştirdik. Hedef, 2018’de yüzde 80 artış göstererek, 400 bine ulaşan Çinli turist sayısını milyonlu hanelere taşımak” dedi.

Türkiye turizm yılı Çinli turist sayısına olumlu yansıdı

Ersoy, Çin'deki temasları çerçevesinde başkent Pekin'deki Ulusal Gösteri Sanatları Merkezi'nde Çinli gazetecilerin sorularını yanıtladı. Çin'de bu yılın "Türkiye Turizm Yılı" olarak kutlanması çerçevesinde yapılan birçok etkinliğin Türkiye'ye gelen Çinli turist sayısına olumlu yansıdığını söyleyen Bakan Ersoy, "Turist sayısında 2016'dan 2017'ye yüzde 46'lık bir artış vardı. 2017'den 2018'e ise yaklaşık yüzde 80'lik bir artışla karşılaştık." ifadelerini kullandı.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha