Çin'de seyahat sektörü toparlanmaya başladı

Çin'de seyahat sektörü toparlanmaya başladı
23 Mart 2020, 09:49
Dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgınının başladığı Çin'de seyahat sektörü yeniden canlanmaya başladı.

ADARA'ya göre aynı eğilim uçak bileti aramalarında da gözleniyor: Mart ayı başlarında, arama sorgularının hacmi büyümeye başladı. Şubat ayında sert bir düşüşün ardından, Çin'e gidiş ve dönüş uçuşları için toplam dünya arama hacmi, Mart ayının ikinci haftasında bahar ayının ilk haftasına göre yüzde 29 arttı.

Seyahat özgürlüğünü 'Kod' belirliyor

Çin devleti Sağlık kodu uygulamasıyla vatandaşlarının ülke içinde serbestçe hareket etmesine izin veriyor. Sağlık kodu akıllı telefonlardaki QR kodlarıyla sorgulanıyor. Kullanıcı yakın zamanda güvenli olmayan bir ülke, şehir veya bölgeden döndüyse, sistem farklı bir tolerans seviyesi anlamına gelen karşılık gelen renk kodunu gösteriyor. Yeşil renge sahip kişi seyahat etmekte özgür. Sarı renktekilerin 7 günlük süre için bağımsız karantinaya girmesi gerekiyor. Bu kişilerin halka açık yerlere girmesi ve ulaşım araçlarına binmesi yasak.

Kırmızı renge sahip kişilerin evde 14 günlük karantina altında bulunmaları gerekiyor. Sağlık Kodu sistemi sayesinde, Çin artık iç hat uçuşları gerçekleştiriyor ve seyahat sektörü restore ediliyor.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha