HIKVISION

CHP Milletvekili Haydar Akar: Tüm dağı adama vermişsiniz!

CHP Milletvekili Haydar Akar: Tüm dağı adama vermişsiniz!
24 Mayıs 2019, 12:43
TBMM'de yasalaşan Turizmi Teşvik Kanunu'nda Değişiklik Yapılması Hakkındaki Kanun teklifinin görüşmelerinde söz olan CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar çarpıcı açıklamalar yaptı.

TBMM'de yasalaşan Turizmi Teşvik Kanunu'nda Değişiklik Yapılması Hakkındaki Kanun teklifinin görüşmelerinde söz olan CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar çarpıcı açıklamalar yaptı. TBMM kürsüsünden meclise seslenen Akar Kocaeli Kartepe'de yıllar önce inşa edilen ve bölgede dağ zirvesindeki tek otel olan işadamı Adil Üstündağ'ın sahibi olduğu Green Park'ı gündeme getirdi.

Rant ve talan örneği olarak Green Park'tan bahseden Akar şu ifadeleri kullandı; " Bugün çıkardığınız kanunun 2'nci maddesine gelelim. İki aylık bir sınırlama konulmuş, demiş ki: 'Kültür ve Turizm Bakanlığı iki ay içerisinde cevap alamaz ise -biraz evvel de açıklandığı gibi- otomatikman bu, Kültür ve Turizm Bakanlığına geçer.' Nereden? Çevre ve Şehircilik Bakanlığından. 'Çevre ve Şehircilik Bakanlığından' diyoruz ama turizm bölgesi olarak sadece kıyı şeritlerini düşünüyoruz, şehir merkezlerini düşünüyoruz. Bir de ormanlık alan var, kimse Tarım ve Orman Bakanlığı'nı içine dâhil etmiyor. Bir defa, Tarım ve Orman Bakanlığının da olması gerekiyor.

İki aylık süre eleştirisi

'İki ay süre içerisinde cevap verilmez ise…' Cevap verilmez ise bu kanuna bir madde koyarsın, dersin ki: 'Cevap vermez isen hiçbir izne tabi olmaksızın sorumlular hakkında idari soruşturma başlar otomatikman.' Hani bir idari soruşturma başlatabilmek için, bir yargı soruşturması başlatabilmek için üst amirinden, validen, bakandan izin alıyorsunuz ya, bunu ortadan kaldırırsınız, eğer ilgili bakanlığın bürokratı iki ay içerisinde cevap vermiyorsa soruşturma otomatik olarak başlar, göreviyle ilgili bir kusuru varsa gerekli cezaya çarptırılır. Bakın ne kadar hızlı yürüyecek, o zaman seyredin.

Teşvik adı altında tüm dağı adama vermişsiniz

"Böyle yapmazsanız ne olur? İşte biraz evvelki konuşmacı arkadaşlarımızın dediği gibi talan olur. Böyle olmazsa ne olur? Rant olur. Nasıl olur biliyor musunuz? Aynı Kocaeli'nin Kartepe ilçesinde olduğu gibi kırk dokuz yıllığına verirsiniz ormanı, 1 tane otel yapılır, 2'nci, 3'üncü, 4'üncü, 5'inci oteli asla yapamazsınız çünkü verdiğiniz yer kırk dokuz yıllık ve 3.460 dönüm. Tüm dağı adama vermişsiniz 'teşvik' adı altında ve önüne geçemezsiniz bunun."

Rant iddiası

"Şimdi, orada turizmi artırabilmek için mücadele ediyoruz, diyoruz ki: Ormana gidiyoruz, yeni bir yol yapıldı Derbent'ten, oradaki çevre mahalle veya köyler yararlanıyor; Şirinsulhiye yararlanıyor, Nusretiye yararlanıyor, Balaban yararlanıyor, Derbent yararalanıyor, Maşukiye yararlanıyor ama o yolun üzerine tesis yaptıramıyoruz. Vatandaşlar almışlar, 250 dönümlük bir araziyi almışlar; biri AKP eski İl Disiplin Kurulu Başkanı, biri AKP meclis üyesi, biri AKP bilmem ne… Ben de burada geldim, Grup Başkan Vekili Mehmet kardeşime dedim ki: 'Orman Bakanından rica ediyorum, gitsin, orman işletmesi orada 10 tane yer belirlesin ve ihaleye açsın.' Bir tane evim yok benim kişisel olarak. 'İhaleye açsın ve vatandaşlar bundan yararlansın; bir istihdam yaratsın, yeni iş yerleri, yeni işçi kardeşlerimiz, insanlar orada ekmek yesin, köylüler ekmek yesin.' dedik. Olmuyor arkadaşlar, böyle kanun çıkarmakla, kanunu arkadan dolanarak, sorumsuzlaştırarak rant ve talan ekonomisi uygulamaya devam ettiğiniz sürece insanlarımız yoksullaşmaya devam edecek ve intiharlar da artmaya başlayacak diyor, hepinize saygılar sunuyorum."

Yorumlar
Zafer Cengiz
24 Mayıs 2019, Cuma 12:57
Geçen ay "TİK Olarak birlikte çalışmaları gereken ve beklenen" TURİZMİN 10 AKTİF STK'sı dahi (ayıp olmasın diye) devreye sokulmadan.. Kapalı kapılar ardında devşirilerek "cikletten çıkan Baskın*YASA ile" gelinen yerin ÖZETİ = "böyle kanun çıkarmakla, mevcut düzen Yasalarını arkadan dolanarak, rant ve talan ekonomisi uygulamaya devam ettiğimiz" GÜN GİBİ ORTADADIR..! Ama?
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha