CHP Milletvekili Aygun'dan İstanbul Havalimanı soruları....

CHP Milletvekili Aygun'dan İstanbul Havalimanı soruları....
29 Mayıs 2019, 14:46
CHP Tekirdağ Milletvekili Dr. İlhami Özcan Aygun, İstanbul Havalimanı'ndaki sıkıntılara ilişkin kapsamlı bir soru önergesi verdi.

CHP Tekirdağ Milletvekili Dr. İlhami Özcan Aygun, İstanbul Havalimanı'ndaki sıkıntılara ilişkin kapsamlı bir soru önergesi verdi. Sözcü'den Saygı Öztürk'ün haberine göre Aygun, İstanbul Havalimanı'nın dibindeki Lodos Elektrik Üretim A.Ş.'ye ait 24 megavatlık (MW) güce sahip rüzgar santralinin, pilotların uçuş güvenliğini olumsuz yönde etkilediği gerekçesiyle Cengiz İnşaat, MNG, Limak ve Kalyon Havacılık tarafından satın alındığını belirtti. Santralin sökülerek başka bir bölgeye taşınacağını belirten Aygun, “Tüm bu gelişmeler, İstanbul Havalimanı'ndaki fizibilite sorununu ortaya koymuyor mu?” diye sordu.

Aygun, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan'ın yanıtlaması istemiyle TBMM'ye verdiği soru önergesinde, beton yüzeylerde mikro ölçekte ısınma hızının artması ve soğuma hızının düşmesi nedeniyle deniz yüzeyinden gelecek rüzgar maruziyetinin daha çok artacağını kaydederek, “Pist yönleri planlanırken, Kumköy ve Florya Meteoroloji İstasyonu dışında sahada ölçüm yapılmış mıdır?” dedi. Aygun, önergesinde şu sorulara yanıt verilmesini istedi:

– Türk Mimar ve Mühendis Odaları Birliği'nin rüzgar uyarısı neden dikkate alınmamıştır? Türk Hava Kurumu Teknik Birimi'nin Karadeniz'den gelen rüzgarlar nedeniyle projeye onay vermediği bilinirken, bu proje nasıl hayata geçirilmiştir?

– Havalimanına hava durumu izleme radarı kuracak mısınız?

– Havalimanına park için kurulan otomatik yaklaşma sisteminin çalışmadığı iddiası doğru mudur?

– Pistlerin ısıtma sistemi neden hâlâ kurulmamıştır?

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha