CHP milletvekili Akif Hamzaçebi: Sayıştay denetimi bu değil

CHP milletvekili Akif Hamzaçebi: Sayıştay denetimi bu değil
22 Temmuz 2019, 08:39
Geçtiğimiz hafta Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe giren Turizm Tanıtım Ajansı'yla ilgili tartışmalar devam ediyor.

TBMM'de geçen hafta kabul edilen bir kanun ile kurulacak Turizm Ajansı'nın Sayıştay tarafından denetlenmesinin önü açıldı. Ancak muhalefet partilerinin yoğun itirazları üzerine yapılan düzenlemenin Turizm Ajansı'nın denetimini sağlamaya yetmeyeceği ifade ediliyor. CHP İstanbul Milletvekili Akif Hamzaçebi, yaklaşık olarak 200 milyon dolarlık liralık bir kaynağa sahip olacak ajansın yapılan Sayıştay tarafından denetiminin tam olarak sağlanamayacağını bildirdi.

Sayıştay denetimi bu değil

Hamzaçebi, Sözcü'ye yaptığı açıklamada, kurulacak ajansın 3 bağımsız denetim şirketinden teklif alarak, bunlardan birine denetim yetkisi vereceğini ifade etti. “Sayıştay denetim firmasının raporuna bağlı kalacak” diyen Hamzaçebi, yapılan düzenlemenen ortaya çıkan tepkiyi yatıştırmak için bir göz boyama niteliğinde olduğunu dile getirdi. Denetimi, bağımsız denetim şirketlerinin yapacağına dikkat çeken Hamzaçebi, şunları söyledi:

“Ajans, 3 bağımsız firmadan teklif alacak. Uygun görülen firmayı tercih edecek. Firmanın hazırlayacağı rapor Sayıştay'a gönderilecek. Sayıştay bu rapora bağlı kalacak. Denetlerken ‘Şu harcamadan emin olamadım, bilgi-belge alayım' diyemeyecek. Anayasa'nın öngördüğü Sayıştay denetimi bu değil.”

Kamuoyunda hassasiyet oluştuğuna işaret eden Hamzaçebi, “Önerge ile bu hassasiyeti karşılamaya yönelik göz boyama düzenlemesi yapıldı. Sayıştay denetlese idi tüm gelir ve harcama belgelerini incelerdi. Düzenlemeye göre sadece kuruluşun hazırladığı rapora bakacak” diye konuştu.

Yolsuzlukları tespit etmek mümkün değil

Yaklaşık olarak 200 milyon dolar civarında bir kaynak toplanacağına belirten CHP'li Hamzaçebi, “Bu da 1.2 milyarlık liralık kaynak demektir. Yasanın ruhu ‘Canımızın istediği gibi toplarız, istediğimiz gibi harcarız, kimseye hesap vermeyiz' biçimindedir. Sayıştay değişikliğinin maddeye girmesi bu anlayışı değiştirmiyor. Bu düzenleme ile yolsuzlukları tespit etmek de, hizmetin pahalı mı, ucuz mu olduğunu tespit etmek de mümkün değil” değerlendirmesini yaptı.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha