CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu: Turizmcilerin iki vergisi de kaldırılmalı

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu: Turizmcilerin iki vergisi de kaldırılmalı
01 Nisan 2020, 10:05
CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, tüm siyasi parti genel başkanlarına “Corona virüsü Raporu” gönderdi.

CHP liderinin gönderdiği raporda salgın sürecinde alınması gereken önlemlere de yer verildi. İşte CHP'nin iktidara tavsiyeleri:

– Salgına sağlık çalışanlarının da bulaşması nedeniyle, yeni sağlık personeli ihtiyacı olabileceği, bu amaçla atanamayan personelin hemen görevlendirilmesi, KHK ile görevden uzaklaştırılanlardan haklarında kesin hüküm bulunmayanların göreve çağrılması, ortopedi, cildiye, göz gibi personel ile son 3 yıl içinde emekli olmuş hekimlerden çalışmaya uygun olanların da göreve hazır olmaları için hazırlık yapılmalıdır.

– Çok zor koşullarda görev yapan sağlık personelinin ve ailelerinin beklenmedik masrafları çıkacaktır. Bu masrafların karşılanması, moral ve motivasyonlarının yükseltilmesi amacıyla salgın boyunca tüm sağlık personeline çift maaş ödenmeli, yol, yemek ve konaklama masrafları – Yaşanan daralmanın aşılması ve sosyal adaletin sağlanması amacıyla tüm yurttaşlarımıza nakit yardım yapılmalıdır. Aile Yardımları Sigortası ile tüm ailelere salgın süresince aylık en az 2 bin TL ödeme yapılmalıdır. Borç nedeniyle halkın su, elektrik ve doğalgazı kesilmemelidir.

Turizm Tanıtma ve Fonu ve Konaklama Vergisi yürürlükten kaldırılmalı

– Salgın süresince bir gıda krizi ile karşılaşmamak ve çiftçinin üretime devamını sağlamak için, borçları yapılandırılıp, bir yıl süreyle faizsiz ertelenmelidir. Turizm Tanıtma Fonu ve Konaklama Vergisi yürürlükten kaldırılmalıdır. Kapatılan veya kapanmak zorunda kalan iş yerlerinin kira harcamaları (AVM'ler hariç) devletçe karşılanmalı, bu iş yerlerinde çalışan işçilerin ücretleri asgari ücret olarak ödenmeli ve kredi kartı ile tüketici kredi borçları 3 ay faizsiz ertelenmelidir.

Ekonomik ve Sosyal Konsey acilen toplanmalı

Kılıçdaroğlu'nun liderlere gönderdiği 216 sayfalık raporda önemli uyarılar yer aldı. “Krizle karşı karşıyayız” tespiti yapılan raporda, “Türkiye ekonomisinin salgın hastalıktan çok öncesine dayanan kırılganlıkları hastalığın yarattığı ekonomik baskılarla birleşince ülkemiz bir de ekonomik ve sosyal kriz yaşama riskiyle karşı karşıya kalmıştır” denildi.

Raporda şu ifadeler kullanıldı: “Salgın hastalığın yarattığı ekonomik ve sosyal krizle mücadele edebilmek amacıyla Ekonomik ve Sosyal Konsey ivedilikle toplanmalı ve toplantılara düzenli devam edilmelidir. Ülkemizde yetersiz test yapılması dolayısıyla vakalar zamanında tespit edilip karantina altına alınamamış ve hastalık daha hızlı yayılmaya başlamıştır.” (Sözcü)

Yorumlar
Mustafa Hatipoğlu
01 Nisan 2020, Çarşamba 10:29
Her milletin milli karakteri vardır. Mesela İtalyanlar, “ara nağme” karaktere sahiptir. yani “geçiş” işini yaparlar. Eski bilgiyi kullanarak yeni bilgi üretmek olan Rönesans’a geçmeyi üretmiştir ama gerisini getirememiş, Rönesans’ın ürettiği Aydınlanmayı üretememiştir. Teoride de pratikte de iyi değillerdir. Ama geçmişi iyi kullanırlar. Türkler teorisyen değildir ama iyi pratisyenlerdir. Koronavirüsle mücadele konusunda milli karakterler açığa çıkıyor. İtalya, bu milli karakteri gereği geçmişi olmayan bu konuda başarısız oldu. Türkiye, teorik icatlar yapamasa da, çok pratiktir, el işlerinde çok başarılıdır. İcat yapamasa da başkalarının yaptıkları icatları kullanmada çok başarılıdır. Bu pratisyenlik özelliği sayesinde, koronavirüsle mücadelede diğer bütün milletlerden daha başarılı olacaktır. Aslında dünyanın Türklere ihtiyacı vardır. Hele şu çağdaş düşünme işini bir başarabilse!
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha