CHP'li Yıldız: Bizim dönemimizde acentaların değeri farklı olacak

CHP'li Yıldız: Bizim dönemimizde acentaların değeri farklı olacak
19 Kasım 2022, 13:59
CHP Aydın Milletvekili Hüseyin Yıldız Kültür ve Turizm Bakanlığı bütçe görüşmelerinde konuştu.

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda Kültür ve Turizm Bakanlığı bütçe görüşmeleri yapıldı. Bütçe görüşmesinde Cumhuriyet Halk Partisi ( CHP) Aydın Milletvekili Hüseyin Yıldız turizmle ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Ersoy başarısız oldu

2018’de Kültür ve Turizm Bakanı olan Mehmet Nuri Ersoy’un başarısız bir bakanlık süreci geçirdiğini söyleyen Yıldız, Ersoy’un bakan olduğu dönemdeki konuşmalarında 2022 yılı için verdiği 50 milyar dolarlık turizm gelirinin hedefinin sağlanamadığının altını çizdi. Bir turistin yaptığı harcamanın 2003'te ortalama 850 dolarken 2019 yılında bu rakamın 666 dolara indiğini hatırlatan Yıldız, “Bizlerin aslında turizmi İspanya'yla karşılaştırmamız lazım, bizim rakiplerimiz İspanya, bizim rakiplerimiz İtalya. Yunanistan'ı rakip olarak da görmüyorum. Şimdi, Bakanı ben sabahki sunumunun sonuna kadar dinledim. Eğer bir ülkede gençlerin festivali iptal ediliyorsa, eğer bir ülkede farklı düşünen bir sanatçının konseri iptal ediliyorsa o ülkenin Kültür ve Turizm Bakanı’ndan ses çıkmıyorsa o işte vahimdir ve turizmi geliştiremeyiz.” diye konuştu.

Bakan 14 bin acentayı yok sayıyor, bizim dönemimizde acentaların değeri farklı olacak

Bakanlığın TÜRSAB’a üye 14 bin turizm acentesi yerine sadece 3 tane acenteye 30'ar milyon dolar uzun vadeli kredi verdiğinin altını çizen Milletvekili Yıldız, “Türkiye'de ‘TÜRSAB’ diye bir kuruluş var, siz de oranın üyesisiniz. 14 bin tane acente var arkadaşlar; Tunceli'ye, Elâzığ'a, Doğu Karadeniz'e turist taşıyan o acenteler, sizi yurt dışında tanıtan da o acenteler. Ama Sayın Bakanım ‘Sadece 100 tane acenteyle ben iş yaparım, geri kalanları acente olarak görmüyorum’ dedi. Siz bir acenteci olarak bunun içinize sindiriyor musunuz gerçekten? Cumhuriyet Halk Partisi olarak o acentelere şunu söylüyorum: Biz altı ay sonra iktidara geleceğiz, hiç merak etmeyin; Türkiye'de turizm farklı olacak, acentelerin değeri farklı olacak.” şeklinde konuştu

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha