CHP'li Didem Engin turizm konusunda hükümeti uyardı

CHP'li Didem Engin turizm konusunda hükümeti uyardı
27 Eylül 2016, 18:08
CHP İstanbul Milletvekili Didem Engin, kötüye giden turizm sektörüyle ilgili hükümete yönelik uyarılarda bulundu.

27 Eylül Dünya Turizm Günü sebebiyle bir açıklama yapan CHP İstanbul Milletvekili Didem Engin, 2016 yılında turizm sektörünün bir travma yaşadığını, hükümetin turizm sektörünün devam eden sorunlarını görmezden gelmeye devam ederse, 2017 ve 2018 yılında da bu karanlık tablonun devam edeceği endişesini taşıdıklarını belirtti.

İlk 7 aylık dönemde ziyaretçi sayısı % 30.27 azaldı

Artarda yaşanan terör saldırılarının yabancılar tarafından önemli bir güvenlik zafiyeti olarak değerlendirildiğini, bunun da turistlerin seyahat noktası tercihlerini ülkemizin aleyhine etkilediğini vurgulayan Didem Engin, "2016 Temmuz ayında ülkemizi tercih eden yabancı ziyaretçi sayısı % 36.72 azaldı. İlk 7 aydaki ziyaretçi sayısı ise % 30.27 azaldı. Oysa ülkemiz tarihi dokusu, coğrafi konumu, kültürel yapısı ve eşsiz doğal güzellikleri ile çok önemli bir cazibe ve çekim noktası olabilir" dedi.

İlk 7 aylık dönemde İstanbul’un ziyaretçi sayısı ise % 25.4 azaldı

Önemli bir turizm merkezi olan İstanbul’un da turizm sektöründe yaşanan daralmadan payını aldığını söyleyen Didem Engin, 2016 yılının Ağustos ayında İstanbul’a gelen ziyaretçi sayısının bir önceki yıla göre % 31.8 azaldığını, ilk 7 aya bakıldığında ise azalmanın % 25.4 olduğunu söyledi.

Turizmin eski günlerine kavuşması için sürdürülebilir politikalar izlenmeli

Turizmde yaşanan daralmanın yıl içerisinde diğer sektörlerde de domino etkisi yaratmasını önlemek için bir an evvel gerekli tedbirlerin alınması gerektiğini belirten Didem Engin, “Hükümet aylardır turizmcinin yardım çağrısını ve muhalefetin uyarılarını duymadı.

Şubat ayında göstermelik olarak açıklanan Turizm Acil Eylem Planı Destek Paketi'nin de hiçbir yaraya merhem olamadığını sezon sonunda görmüş oluyoruz. Hükümet bir an evvel turizmde yaşanan sorunlarla yüzleşerek sektöre can suyu vermenin yollarını araştırmalı, geçici çözümlerle değil sürdürülebilir politikalarla ülkemizi dünyanın en önemli turizm merkezlerinden biri haline dönüştürmeli" dedi.

Kaynak: Gerçek Gündem

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha