CHP ertelenen TÜRSAB Seçimleri'ni TBMM’ye taşıdı

CHP ertelenen TÜRSAB Seçimleri'ni TBMM’ye taşıdı
08 Aralık 2017, 11:44
CHP Genel Başkan Yardımcısı Çetin Osman Budak, Türkiye'nin huzurlu ve güvenli bir ülke olduğunu dünyaya anlatması gereken TÜRSAB’ın, genel kurulunu güvenliğin sağlanamayacağı gerekçesiyle ertelenmesini, Türk turizmine vurulan yeni bir darbe olarak tanımladı.

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Antalya Milletvekili Çetin Osman Budak, Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş’un yanıtlanması istemiyle verdiği önergede,Türkiye Seyahat Acentaları Birliği’nin (TÜRSAB) 23. Olağan Genel Kurulu’nun; TÜRSAB Yönetim Kurulu’nun; “ortamın gerginleştiği”, “salonda kaos yaşanacağı” gibi gerekçelerle aldığı erteleme kararı üzerine yapılamadığını kaydetti. Söz konusu kararın, itirazlarla Beşiktaş İlçe Seçim Kurulu ardından İstanbul İl Seçim Kurulu'na taşındığını kaydeden Budak, “Ancak sonuç değişmemiş ve Türk turizminin önemli kurumlarından TÜRSAB'ın genel kurulu, demokratik koşullar içinde gerçekleştirilememiştir. Kuruma 1 Aralık’ta kayyum ataması yapılmasına karşın, kayyumların da göreve başlamadığı bildirilmektedir. TÜRSAB'ın iştiraki olan şirketlerde de ciddi zararların oluştuğu ifade edilmektedir” dedi.

Hükümet güvenliği neden sağlayamadı?

TÜRSAB Genel Kurulu'nun “gerginliğin artması”, “salonda kaos yaşanacağı” gibi gerekçelerle ertelenmesi ile ilgili Bakanlığın bir incelmesi olup olmadığı konusunda bilgi isteyen Budak, “TÜRSAB salon güvenliği ile ilgili Hükümetinizden talepte bulunmuş mudur? Ne yanıt verilmiştir? Hükümetiniz, TÜRSAB Genel Kurulu için güvenliği neden sağlayamamıştır? TÜRSAB Yönetim Kurulu'nun genel kurulu erteleme yetkisi bulunmakta mıdır? Bakanlığınız böyle bir karar alınmasına neden seyirci kalmıştır? Genel kurulun gerçekleştirilmesi neden sağlanmamıştır?” diye sordu. Budak şöyle devam etti:

Kayyum neden atanmıyor?

Genel Kurul'un yapılamamasının ardından TÜRSAB'a kayyum ataması hangi tarihte yapılmıştır? Atama yapıldığı halde kayyumların görevi devir almadığı doğru mudur? Kayyum atanmamış ise gerekçesi nedir? Yetkileri sonlanmış yönetim kurulunun görevde kalmasına neden izin verilmektedir? TÜRSAB’ı genel kurulun yapılacağı tarihe kadar, yetkileri sonlanmış yönetim kurulu mu yönetecektir?

TÜRSAB'ın iştiraki olan kaç şirket bulunmaktadır? Bu şirketlerin yöneticileri kimlerdir? Bu şirketlerin son 3 yıldaki kar-zarar durumu nedir? TÜRSAB'ın şirketlerden ne kadar alacağı vardır? Şirketlerin faaliyetleri nedeniyle 250 Milyon TL düzeyinde bir zarar oluştuğu doğru mudur? Genel Kurul'un ertelenmesiyle şirket zararlarının bağlantısı olduğuna ilişkin iddiaların incelenmesi sağlanacak mıdır?

Güvenli Türkiye imajına darbe

Bakanlığınızın, TÜRSAB yönetimi için bir isim önerdiği ve o isim üzerinde uzlaşılmasını istediği doğru mudur? İsim önerisine neden ihtiyaç duyulmuştur? Bu yöntem demokratik geleneklere uygun mudur? TÜRSAB gibi köklü bir kurumun kendi yöneticilerini seçemez duruma düşürülmesi tablosuna son verilecek midir?

Türk turizminin kriz sürecinden geçtiği bir dönemde, Türkiye'nin huzurlu ve güvenli bir ülke olduğunu dünyaya anlatması gereken TÜRSAB’ın, genel kurulunun “güvenlik sağlanamayacağı” gibi bir gerekçeyle ertelenmesi, Türk turizmine yeni bir darbe değil midir? Köklü bir turizm örgütünün güvenlik gerekçesiyle demokratik hakkını kullanamadığı bir Türkiye tablosunun doğmasında Bakanlığınızın da payı olduğuna göre; istifa yoluna gidecek misiniz?

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha