CHP Antalya Milletvekili Budak: Hesapladım, 360 milyon dolar toplanacak

CHP Antalya Milletvekili Budak: Hesapladım, 360 milyon dolar toplanacak
11 Temmuz 2019, 10:57
CHP Antalya Milletvekili Çetin Osman Budak, dün TBMM'deki 'Turizm Tanıtım Ajansı' görüşmelerinde dikkat çeken açıklamalar yaptı.

CHP Antalya Milletvekili Çetin Osman Budak, Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı görüşmelerinde eleştirilerde bulundu. Ajans için turizmcilerin cirosu üzerinden vergi alınmasını 'haraç' olarak gördüğünü belirten Budak, " Zarar eden firmadan siz "Yüzde 1 -haydi 0,75 diyelim- alacağım." diyorsunuz. Zarar etmiş firma. Bu, vergi adaletine de, genel adalete de aykırıdır." diye konuştu.

'Ruhunda sakatlık var'

Bu kadar pamuk ipliğine bağlı, siyasete bu kadar entegre olmuş bir sektörün ajansla, tanıtımla kurtulabilmesi ihtimalini sıfır olarak gördüğünü belirten Budak, " Bunun ruhunda sakatlık var, böyle tanıtım yapılamaz. Tanıtımın da önemi şudur: Eğer ülkenizde gerçekten kaliteli bir demokrasi varsa, eğer ülkenizde insanların can ve mal güvenliği varsa, eğer ülkenizde hukuk güvenliği varsa insanlar zaten sizi tercih eder çünkü dünyanın en güzel ülkesinde yaşıyoruz. Sizin zaten başka bir şey yapmanıza gerek yok, geçmişte böyleydi ve geldiğimiz noktada, kişi başına ortalama 850 dolarlara kadar çıkan turizm şu anda 647 dolara düştü ve bunu yukarı doğru çıkarmaya çalışan bir sektör var. Sektörün kendi gayretleriyle, kendi tanıtım gücüyle buraya getirildi." diye konuştu.

'Hesapladım, 360 milyon dolar toplanacak'

Ajans'ta toplanan paranın buradan nereye gideceğinin de belli olmadığını ifade eden Budak şöyle konuştu: " Yaptığım hesaba göre 360 milyon dolar para toplanacak burada. 360 milyon dolar çok büyük bir para. Bu paranın nasıl harcanacağı belli değil, aynı zamanda da merkezden harcayacaksınız. Peki, yereller niye yok burada? Ticaret, sanayi odaları, esnaf odaları, en çok kahrını çekenler bunlardır, özellikle ticaret odalarında bütün sektör mensupları vardır. Siz oradan bir kişiyi bile dinlemeden hatta Odalar Birliğini de aynı zamanda, Belediyeler Birliğini de aynı zamanda nereye alıyorsunuz? Danışma kuruluna. Danışma kurullarına kimse hiçbir şey danışmaz."

300 bin ilave yatağı nereye yapacaksınız?

Önceki gün TBMM'ye sunulan 11'inci 5 Yıllık Kalkınma Planı'nda turizmle ilgili bölümde dikkatini çeken yerler olduğunu belirten Budak, şöyle konuştu: " Planda '2023 yılına kadar 300 bin yatak daha ilave edilecek." deniyor ve hiçbir açıklama yok. Nereye yapacaksınız? Sahillere mi yapacaksınız, Orta Anadolu'ya mı, Doğu Anadolu'ya mı, Güney Doğu Anadolu'ya mı nereye yapacaksınız bir tanımı yok. Eğer sahillere yapacaksanız turizmi bir kere daha yerle bir edeceksiniz çünkü Türkiye'deki otellerin ortalama doluluk oranı yüzde 55, on iki aylık ortalama doluluk oranı yüzde 55. Ve bir iddiada bulunuyorsunuz, 300 bin yatak daha yapacaksınız, şu anda 1 milyon 182 bin yatak var zaten. Yani 4'te biri, hatta neredeyse yarısına yakın "Yeni ilave yatak yapacağız." diyorsunuz. Bu da planlamanızın planlamasız olduğunu gösteriyor."

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha