Çetin Osman Budak, Turizm çalışanlarının aşılanma sürecini TBMM'ye taşıdı

Çetin Osman Budak, Turizm çalışanlarının aşılanma sürecini TBMM'ye taşıdı
02 Haziran 2021, 09:19
CHP Antalya Milletvekili Çetin Osman Budak, turizm personelinin aşılanma sürecine yönelik Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı’na bir soru önergesi verdi.

CHP Antalya Milletvekili Çetin Osman Budak, turizm personelinin aşılanma sürecine yönelik Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı’na bir soru önergesi verdi. Budak, “2021 turizm sezonu çok sıkı rekabet içerisinde geçecek. Aşılama bu rekabetin en önemli unsuru. Vatandaşlarına yeterli aşıyı sağlayamayan iktidar, turizm çalışanlarını aşılayarak sezonu açmak istedi. Ancak bunu da ellerine yüzlerine bulaştırdılar. Sadece turizm çalışanlarını aşılamak yetmez. Haziran sonuna kadar turizm kentlerinin tamamı aşılanabilirse sezonun bir bölümü kurtulur” dedi.

'Turizm çalışanlarının sadece yüzde 25'i aşılandı'

Turizm sektöründe rakibimiz olan ülkelerin aşılama konusunda ülkemizden çok önde olduğuna dikkat çeken Budak şöyle konuştu:

“Rakiplerimizden İspanya nüfusunun yüzde 38’ini, İtalya yüzde 37’sini, Yunanistan ise yüzde 34’ünün ilk doz aşısını tamamladı. Bizde bu rakam hala yüzde 20 civarında. Bu ülkeler sezonu çoktan açtı. Biz bırakın nüfusu turizm çalışanlarımızın bile yüzde 25’ini ancak aşılayabildik. Kültür ve Turizm Bakanlığı çalışanların hızlı bir biçimde aşılanmalarını sağlamak yerine, kaynaklarını skandal reklam filmlerine harcayarak hem zaman kaybetti hem ülkemizin prestij kaybetmesine neden oldu.

İktidar vatandaşlarımızı aşılamada geride kalınca, turizm çalışanlarını aşılayarak sezonu kurtarmaya çalıştı. 8 Nisan’da başlayan aşılama sürecinde 23 Mayıs itibariyle yapılan açıklama da yaklaşık 300 bin turizm çalışanının aşılandığı söylendi. 45 günde turizm sektöründe çalışanların yalnızca yüzde 25’inin aşılanabilmesi bu sürecin bile yönetilemediğini gösteriyor. Nasıl öğretmenlerin aşılanmasında başarılı olamadılarsa, turizm çalışanlarının aşılanmasında da aynı derece de başarısızlar. Hadi okulları tatil edip sorunu geçici olarak çözdünüz, turizmdeki aşılama fiyaskosunu da sezonu açmayarak mı geçiştireceksiniz?

Antalya aşılamada 35'inci sırada

Hem İtalya hem Yunanistan turizm bölgelerinde aşılama sürecine özel önem gösterdi. Bunun pazarlamasını yaparak ülkelerine turist çekiyorlar. Bizde durum içler acısı. Turizm gözbebeği Antalya’da ilk doz aşılananların il nüfusuna oranı yüzde 24, iki doz aşı olanların oranı sadece yüzde 17. Antalya, Türkiye’de aşı yapılan iller sıralamasında 35’inci sırada. Diğer turizm bölgelerinde de aşılama çok yavaş ilerliyor. Muğla’da sadece nüfusun yüzde 31’i, Aydın’da ise sadece yüzde 28’i ilk doz aşılarını olabildi. Ülkemizin en nadide turizm merkezlerinden olan Kapadokya’yı içinde barındıran Nevşehir’de ilk doz aşı olanların oranı sadece yüzde 23. Turizm bölgelerindeki esnaflar, çiftçiler ve işçiler bir an önce aşılama programına dahil edilmeli ve aşılama süreci haziran sonunda kadar tamamlanmalıdır”

Cevap bekleyen sorular

“Turizm Personeli Aşılama Kayıt Sistemi’ne kaç turizm çalışanı adına başvuru yapılmıştır? Kaç turizm çalışanına aşı yapılması hedeflenmektedir? Şimdiye kadar kaç turizm çalışanına ilk doz aşısı uygulanmıştır? İki doz aşısını yaptırabilen kaç turizm çalışanı vardır? Sağlık Bakanı tarafından BioNTech aşısının iki dozunun uygulanması arasındaki sürenin 6- 8 hafta olarak uygulanacağı açıklanmıştır. Turizm çalışanlarının ikinci doz aşıları ne zaman tamamlanacaktır? Mevsimlik turizm çalışanları aşılama programına dahil edilecek midir? Turizm bölgelerindeki esnaf aşı programına dahil edilecek midir?”

Yorumlar
Salih Kırbaş
03 Haziran 2021, Perşembe 09:13
Ülkeler ve onların Siyasileri Turizm çalışanlarının aşılanması na bakmıyor, Genel bakıyor. Saygılarımla
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha