Çeşme Projesi’ne karşı büyük protesto

Çeşme Projesi’ne karşı büyük protesto
04 Mayıs 2022, 16:15
Çevreciler Çeşme Projesi’ne karşı harekete geçti… İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer'in çağrısıyla bir araya gelen çevreci örgütler, 10 Mayıs'ta İzmir Gündoğdu Meydanı'nda bir araya gelecek.

Çevreciler, 10 Mayıs'ta İzmir Gündoğdu Meydanı'nda Çeşme Projesi’ni protesto edecek. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer'in çağrısıyla harekete geçen çevrecilerin mitinge yoğun katılım göstermesi bekleniyor.

İzmir Büyükşehir Belediyesi iptali için dava açmıştı

Projede kamu yararının olmadığını savunan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Soyer, projeyi yakından takip ettiklerini ve başından beri masada olduklarını hatırlatarak, "Defalarca Kültür ve Turizm Bakanı İzmir'e geldi, bize sunumlar yaptı. Hiçbirinde elimizin tersiyle itmedik, hepsini dinledik. Tüm safha boyunca kaygılarımızı dile getirdik. Bugün itibariyle üç temel kaygımıza karşılık olmadığı, bizi tatmin edecek cevaplar verilmediği için dava açtık, iptalini istedik. İptal edilmesi gerektiğine de tüm kalbimle inanıyorum. Bu yanlış bir proje" şeklinde konuşmuştu.

Soyer, Çeşme Projesi’ne neden karşı?

  1. Mutlak koruma alanı ilan edilmiş bölgenin bir yıl sonra nitelikli koruma alanı ilan edilerek inşaat yapılabilecek hale getirilmesinin bilimsel gerçeklikle uyuşmadığını iddia ediyor.
  2. Çeşme Yarımadası’na ulaşım için kullanılan otoyolda proje nedeniyle yaşanacak trafik yoğunluğunun çözümüne dair somut bir projenin sunulmaması.
  3. Çeşme Yarımadası’nda ilan edilmiş 11 turizm alanından sadece projeyle ilgili olan üçünün planlanmış olması. Diğer alanlarda imar planı değişiklikleri artacak nüfus yoğunluğu.
  4. Bölgenin su kaynaklarının yetersizliği… Projenin temiz su ihtiyacının deniz suyunun arıtılması ile karşılanması halinde kullanılacak enerjinin üretim şekli ve ortaya çıkacak tuzun nasıl bertaraf edileceğiyle ilgili tatmin edici cevapların verilemeyişi.
Yorumlar
Serdar Çelenk
06 Mayıs 2022, Cuma 10:30
Toplantı ertelenmiş.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha