Çeşme halk plajında halkın dediği oldu

Çeşme halk plajında halkın dediği oldu
27 Haziran 2019, 12:37
İzmir Çeşme'de daha önce ücretsiz olan halk plajının özel bir şirket tarafından kapatılıp ücretli hale getirilmesine tepki gösteren mahalle sakinleri ve çevrecilerin oturma eylemi sonuç verdi.

Çeşme Ovacık Mahallesi Çatalazmak koyu halk plajını daha önce ücretsiz kullanan mahalle sakinleri, plajın çevresinin bir şirket tarafından kapatılıp, buranın ücretli hale getirildiğini ifade ederek, 10 Haziran'da oturma eylemi yapmıştı. Çevreciler Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğüne şikayette bulundu. Gelen şikayetleri inceleyen Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, plajın tahliye edilmesini istedi. Çeşme Belediyesi encümeni de doğal SİT alanı üzerine kurulan ve İmar Barışı'na başvuruda bulunarak yapı kayıt belgesi alan kafe, restoran gibi yapıların yıkılması yönünde karar aldı.

Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, Çeşme Kaymakamlığı’na yazı göndererek, plajın tahliye edilmesini istedi. Çevrecilerin avukatı Seher Gacar, amaçlarının sadece bu plajın kurtarılması olmadığını belirterek, Çeşme genelinde aynı sorunun yaşandığını ve bu kararın örnek teşkil etmesini istediklerini söyledi.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha