Çeşme'de 'virüs' iddiası doğrulandı, 45 kişi karantinada

Çeşme'de 'virüs' iddiası doğrulandı, 45 kişi karantinada
24 Mart 2020, 12:21
Ticaret Bakanlığı, İtalya'dan Çeşme'ye bir geminin geldiği ve limanda koronavirüse ilişkin herhangi bir önlem alınmadığı iddiaları üzerine açıklama yaptı.

İtalya'yan Çeşme'ye bir geminin geldiği ve limanda koronavirüse ilişkin herhangi bir önlem alınmadığı iddiaları üzerine açıklama yapan Ticaret Bakanlığı, 28 Şubat'tan itibaren limana yolcu ve şoförlerin girişinin durdurulduğunu ve gemi ve araçların dezenfekte edildiğini belirtti.

Gümrük'te çalışan bir personelde virüs tespit edildi, 45 kişi karantinada

İddialara konu olan 'U15 RO-RO' gemisinin, 17 Mart'ta İtalya Trieste limanından hareket ettiği 20 Mart'ta Çeşme limanına yanaştığı belirtilen açıklamada, geminin limana yanaşmasından önce tüm saha ve gemi kapaklarının steril edilmek üzere ilaçlandığı vurgulandı.

Açıklamada, gemi ile herhangi bir yolcu ve sürücü gelmediğine, mürettebatın da karaya çıkmasına müsaade edilmediğine işaret edilerek, şu ifadelere yer verildi:

"Boşaltmayı yapacak kapalı kabinli çekiciler de ilaçlama işlemine tabi tutulmuş, işlem esnasında görev yapan personele yönelik olarak da maske, eldiven ve diğer koruyucu önlemler hassasiyetle uygulanmıştır. Karaya çıkartılan her dorse ve araç ayrıca ilaçlanmıştır. Kargonun boşaltılmasından sonra gemi tamamen ilaçlanarak steril hale getirilmiş, 21 Mart sabah 06.15’te Trieste limanına hareket etmiştir. Çeşme Gümrük Müdürlüğünde, gemi limana yanaşmadan önce 17 Mart'ta ateşi tespit edilen 4 personel, Sağlık Bakanlığı Türkiye Hudut ve Sahiller Sağlık Genel Müdürlüğü Çeşme Sahil Sağlık Denetleme Merkezince hastaneye sevk edilmiş, yapılan test sonucunda 19 Mart tarihinde bir personelimizde virüs tespit edilmiştir. Diğer 3 personelin ilk testleri negatif çıkmış, hastanede gözetim sürecinde de yapılan ikinci testin de negatif çıkması üzerine, evde izolasyon sağlanacak şekilde taburcu edilmiştir. Test yapılan personelimizle yakın temas olasılığı olan 45 kişiye öncelikle karantina uygulanması kararı verilmiştir."

Ne olmuştu?

Çeşme Belediye Başkanı Ekrem Oran'ın, 19 Mart günü limanda görevli bir gümrük memurunda koronavirüs tespit edildiği ancak koronavirüse ilişkin herhangi bir önlem alınmadığı iddia edilmişti.

Yaşanan koronavirüs vakası üzerine limana bir geminin daha geldiğinin açıklanması üzerine bölgeye giden CHP İzmir Milletvekili Mahir Polat, salgınına karşı limanda hiçbir önlemin alınmadığını öne sürerek "İtalya’nın cehenneminden çıkıp gelen bir gemiyi Çeşme’ye getirerek, insan hayatı ve sağlığının ticaret ile takas edilmesi, yarınlara karşı en büyük utancımız olacaktır" ifadelerini kullanmıştı.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha