HIKVISION

Çekya’da turistler Arnavut kaldırımlara ne zaman dönecek?

Çekya’da turistler Arnavut kaldırımlara ne zaman dönecek?
06 Haziran 2020, 13:15
Çekya’da kısıtlamalar kalkmaya başladı. AB ülkeleri ve sınır komşuları ile normalleşme sürecine giren ülkede salgındaki güncel gelişmelere göre uluslararası turistlerin yaz aylarından sonra ülkeye giriş yapabileceği belirtiliyor.

Türkiye’den turistlerin en çok tercih ettiği Orta Avrupa destinasyonu Çekya’da hayat neredeyse normale dönmüş durumda. Başta başkent Prag olmak üzere ülkedeki işletmeler, oteller, barlar, müzeler kapılarını açmaya başladı. Öte yandan COVID-19 enfeksiyonu riski yüksek ülkeler için Çek sınırları şimdilik kapalı kalacak. Ancak uzmanlar yabancı misafire yakın zamanda kapıların açılmasının mümkün olacağı görüşünde.

Çekya, 20 Nisan’dan Haziran başına kadar olan kısıtlamaları kadameli olarak gevşetmiş durumda. 20 Nisanda sebze-meyve pazarları açılırken, 11 Mayıs’ta açık hava yeme-içme mekanları ve bira bahçeleri açıldı. 25 Mayıs’ta ise restoran, avm ve tarihi gezilecek yerler gibi iç mekanlardaki kısıtlamaları kaldırdı. Hatta pub kültürünün geri dönüşünü kutlamak için bazı mekanlar “İlk bira bizden” kampanyası yaptı. 8 Haziran’dan itibaren ise tiyatro, sinema gibi alanlarda sosyal mesafe kısıtlaması kaldırılacak. Bu tarihten itibaren 500 kişi ile sınırlı kalmak koşuluyla konserler, düğünler, konferanslar ve diğer büyük etkinlikler düzenlenebilecek.

Şu anda Çekya’da epidemolojik veriler olumsuz bir durumu göstermiyor. Bu da Çekya’da veya eski adıyla Çek Cumhuriyeti’nde işlerin iyi yönetildiğini gösteriyor. Ülke komşularına sınırlarını açarken henüz Amerika ve Kanada’dan turist beklemiyor. New York’ta bulunan Çekya Turizm Direktörü Michaela Claudino, ülkenin ziyaretçi pastasının en büyüklerinden biri olan Amerika’dan geçen yıl 600 bin ziyaretçinin ülkeye geldiğini söyledi.

15 Haziran’dan itibaren AB ülkeleri arasında seyahat kısıtlamalarının azalmasıyla birlikte Çek Cumhuriyeti’ne Almanya, Avusturya, Polonya, Slovakya, Macaristan, Romanya, Bulgaristan, Hırvatistan, Yunanistan, Kıbrıs, İsviçre, Baltık Devletleri, Norveç ve İzlanda vatandaşları COVID-19 testi yapılmasına gerek olmadan giriş yapabilecekler. Yaz aylarından sonra diğer Avrupa ülkeleri ve uluslararası ziyaretçilerin de ülkeye giriş yapabileceği öngörülüyor.

Çekya’da kısıtlamaların gevşemesine karşın yeni vaka sayıları Mayıs ayında 100’ün altında kalmaya devam ediyor. 10.7 milyon nüfusu olan Çekya’da toplam 9 bin vakaya rastlanmış. 6 binden fazla iyileşme açıklanırken 315’de ölümlü vaka kaydedilmiş.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha