Çavuşoğlu’nun açıklaması Rusya’yla gerilim yarattı

Çavuşoğlu’nun açıklaması Rusya’yla gerilim yarattı
08 Haziran 2018, 14:03
Dışişleri Bakanı Müvlüt Çavuşoğlu'nun "Kırım ilhakını tanımadık, tanımayacağız" açıklamasına Rus'ya'dan tepki geldi. Rus yetkililer bu tür açıklamaların ilişkileri zedeleyeceğini söyledi.

Rusya Federasyon Konseyi Uluslararası Komitesi Başkanı Konstantin Kosaçev, Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun Kırım ile ilgili açıklamasına sert tepki gösterdi. Kosaçev, bu tür açıklamaların iki ülke arasındaki ilişiklere zarar vereceğini ifade etti.

Kosaçev Rus haber ajansı Ria Novosti’ye yaptığı açıklamada, “Türkiye batının iki yönde büyük baskısını hissediyor. Bunlar ülkedeki siyasi reformlar ve Suriye’de Kürtlere karşı eylemler. Bakanın açıklamasının dikkati başka yere çekme manevrası, batının dikkatini Rusya’ya çekme çabası olduğunu düşünebiliriz” ifadesini kullandı.

Kosaçev, “Durum böyleyse Rusya ve Türkiye’nin ilişkilerinin düzelmesine neden olmayacak. Bu ilişkiler iki ülkenin ulusal çıkarlarına uyuyor ve dış yapıya bağlı olmamalı” diye konuştu.

Duma’dan da tepki geldi

Duma Savunma Komitesi Başkan Yardımcısı Yuriy Şvıtkin, Türkiye Dışişleri Bakanı’nın Kırım açıklamasının şaşkınlık ve öfke uyandırdığını bildirdi.

Ankara’nın ön görülemez davrandığını belirten Şvıtkin, askeri teknik işbirliğindeki ilerlemelere dikkat çekerek, “Fakat aynı zamanda Suriye konusunda onlara bazı sorular var” dedi.

Milletvekili, “Bildiğiniz üzere, Erdoğan bazı noktalar Avrupa Birliği’ne kritik yaklaşıyor, fakat ona doğru da ilerlemeleri gerekiyor. Türkiye’nin bu açıklamaları yararlı işbirliğine neden olmayacak” dedi.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha