Cafe ve restoran dekorasyonunda nelere dikkat edilmeli?

Cafe ve restoran dekorasyonunda nelere dikkat edilmeli?
17 Eylül 2016, 23:31
MOBSAD Başkanı Vekili Cüneyt Yanıkçıoğlu, dekorasyonuyla müşteriye aidiyet duygusu kazandıramayan cafe ve restoranların ticari şanslarının azaldığını söylüyor.

Cafe ve rostoranlar menüleri ve hizmet kalitesi kadar dekorasyonlarıyla da rekabet etmeyi başarabilmeli... Hedef kitlesinde aidiyet duygusu üreten dekorasyonları yapmak isi ayrı bir uzmanlık gerektiriyor. Doğru seçimi yapan işletmeler rakiplerinin önüne geçip markalaşırken, çok lezzetli yemekleri yapıp uygun fiyatla sunan birçok işletme ise hatalı dekorasyonların kurbanı olarak iflasa doğru sürükleniyor...

Dekorasyonda ilk önce, konsept doğrultusunda hedef müşteri kitlesi tahlil edilerek, doğru bir proje hazırlanmalı. Retro, modern, rustik, klasik… Tüketici çeşitliliğine göre cafelerin tarzları farklılık gösterse de özellikle yeni nesil cafelerin ortak paydası konfor, ev sıcaklığı ve kaliteli atmosfer oluyor.

Mobilya uzmanından tüyolar

Mobilya sektörüne yön veren MOBSAD (Mobilya Sanayi İş Adamları Derneği), yeni cafe ve restoran açmak isteyen girişimcilere ve dekorasyonuyla farklılığını ortaya koymak isteyen işletme sahiplerine rehber olacak önemli püf noktalarını paylaştı. MOBSAD Başkan Vekili Cüneyt Yanıkçıoğlu, “2000’li yıllar boyunca kişi başındaki gelir artışındaki hızlı büyüme, eğlence sektörü ve sosyal hayatın da buna paralel olarak hızlı büyümesine yol açtı. Önceki yıllarda iş çıkışlarında, öğle tatillerinde kısa molalar vermek adına gidilen cafe ve restoranlar, bugün neredeyse tüm hafta sonunu geçirdiğimiz, akşam yemeklerini yediğimiz hatta önemli iş görüşmelerini gerçekleştirdiğimiz mekanlar haline geldi.” açıklamalarında bulunurken günümüzde pek çok mekanın art arda kapanmasının en önemli sebeplerinden birinin de doğru dekorasyon tercihleri yapılmaması olduğunu belirtiyor. Dünya trendleri ve tüketicilerin talepleri doğrultusunda yeni nesil cafe ve restoranların dekorasyonunda dikkat edilmesi gereken noktaları Cüneyt Yanıkçıoğlu şu şekilde sıralıyor:

- Cafe dekorasyonunda farklı kişiliklerdeki müşterilere aynı anda kendilerini rahat hissettirecek bir tasarım oluşturmak işin en önemli noktasını oluşturmaktadır. Bulunduğu lokasyona göre müşteri profili en doğru şekilde belirlenmeli ve mekan dekorasyonu buna göre düzenlenmelidir.

- Aynı mekan içerisinde farklı tüketici taleplerine hitap edebilecek mobilya tercihleri ön planda tutulmalıdır. Toplantı ve özel kutlamalara imkan veren 1 veya 2 tane uzun dikdörtgen masa tercih etmeli ve bu masaları, ışık yoğunluğunun daha fazla olduğu noktada konumlandırmalısınız.

- Özellikle son yıllarda dekorasyonu zenginleştirmek amaçlı pek çok cafede bulunan küçük kitaplıklar daha işlevsel hale getirilebilir. Ev dekorasyonunda sıkça tercih edilen ve okuma koltuğu olarak tasarlanan tekli koltukları özellikle apliklerin altında konumlandırabilirsiniz.

- Cafe dekorasyonunda renk tercihlerinin de çok önemli etkisi vardır. Müşteriler cafeye girdikleri anda algıladıkları renkler cafe hakkındaki ilk izlenimi oluşturur. Kahverengi, kestane, yeşil ve mavi tonları en çok tercih edilen cafe dekorasyon renkleridir. Bu renkleri mobilyalarınızda ve dekoratif ürünlerinizde kullanabilirsiniz.

- Özellikle son yıllarda yeni nesil cafe ve restoranlarda trend haline gelen ev konseptini yakalamak için duvar süsleri, bitkiler, tablolar, aynalar ve doğru aydınlatma ile mekanınızda samimiyeti vurgulayabilir, tüketicilerin beklentilerine uygun atmosferi oluşturabilirsiniz.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha