Büyükelçi'yi otelde konaklatmadı

Büyükelçi'yi otelde konaklatmadı
16 Kasım 2018, 09:26
ABD merkezli oteller zinciri Hilton ABD yaptırımlarını gerekçe göstererek Japonya'daki otelinde Küba'nın Japonya Büyükelçisi Carlos Pereira'nın kalmasına izin vermedi.

Japonya’daki ulusal gazetelerden Asahi Shimbun’un haberine göre otel yetkilileri, Hilton’un ABD merkezli olması dolayısıyla Amerikan kanunlarına uyması gerektiğini, bu yüzden kararın doğru olduğunu öne sürdü. Ancak Fukuoka şehrinin yetkilileri bu karara karşı çıkarak otele uyarıda bulundu. Japonya’da hiçbir misafirin milliyeti sebebiyle konaklamasına izin verilmemesinin söz konusu olmadığı aktarılırken, otelden bir daha bu uygulamayı tekrarlamaması istendi.

Olayın ardından Küba Büyükelçiliği, Japonya Dışişleri Bakanlığı’na bir mektup yazarak otelin davranışının utanç verici olduğunu söyledi. Japonya topraklarında Amerikan kanunlarının uygulanmasının ise ülke egemenliğine zarar verdiği vurgulandı.

4 ülkeye yaptırım var

Hilton’un bölge müdürü Emiko Ogami ise Hilton’un bütün otellerinde Amerikan yaptırımlarının uygulandığı ülkelerden gelen hükümet ve devlet yetkililerinin konaklamasına izin vermediklerini öne sürüyor. Bu ülkelerin arasında Küba, İran, Kuzey Kore ve Suriye olduğunu belirtiyor.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha
   
>