Büyükelçi'den 'İngiliz turist' açıklaması!

Büyükelçi'den 'İngiliz turist' açıklaması!
06 Eylül 2023, 08:33
İngiltere'nin Ankara Büyükelçisi Jill Morris, beraberindeki heyetle Muğla Valisi İdris Akbıyık'ı ziyaret ederek, bir süre görüştü.

İngiltere'nin Ankara Büyükelçisi Jill Morris, beraberindeki heyetle Muğla Valisi İdris Akbıyık'ı ziyaret ederek, bir süre görüştü.

Bu yıl 4-5 milyon İngiliz turistin Türkiye'ye gelmesi öngörülüyor

İngiltere'nin Ankara Büyükelçisi Jill Morris, Türkiye'ye gelen İngiliz turist sayısında önceki yıllara göre yüzde 20'lik artış olduğunu belirterek, "Bu yıl 4,5 milyon turistin Türkiye'ye gelmesi öngörülüyor" dedi.

Ziyaretten duyduğu memnuniyeti ifade eden Akbıyık, doğal, tarihi ve kültürel zenginliklerinin yanında Muğla'nın yöresel lezzetleriyle de turistlere fazla seçenek sunduğunu söyledi.

Muğla'ya gelen yabancı turistlerin yaklaşık yüzde 43-46'sını İngilizlerin oluşturduğuna dikkati çeken Akbıyık, "Geçmişte iki ülkenin çok önemli ticari ilişkileri var. İngiltere en çok ihracat yaptığımız ülkeler arasında önemli yere sahip" dedi.

"İngiliz turistlerin yüzde 99'u çok memnun döndü"

İngiltere'nin Ankara Büyükelçisi Morris de ülkeye gelen İngilizlerin büyük bölümünün Muğla'yı tercih ettiğine dikkati çekerek, turizm, ticaret ve güvenliğin bunda etkili olduğunu vurguladı.

Muğla'da ticaret alanında ne gibi işbirlikleri yapabileceklerini görüşmek için geldiklerini aktaran Morris, şunları kaydetti:

"İngiliz turistler gözünde Muğla çok önemli bir yerde. Türkiye'ye gelen İngiliz turist sayısında önceki yıllara göre yüzde 20'lik artış söz konusu. Bu yıl 4,5 milyon turistin Türkiye'ye gelmesi öngörülüyor. Geçen yıl 3,8 milyon turist Türkiye'ye geldi. Bunun yaklaşık yarısı ise Muğla'yı ziyaret etti. Türkiye ve Muğla'ya gelen İngiliz turistlerin yüzde 99'u çok memnun olarak ülkelerine döndü."

Ziyarette, İngiltere'nin Marmaris Fahri Konsolosu Doğan Tugay, İl Emniyet Müdürü Ali Canpolat, İl Jandarma Alay Komutanı Tuğgeneral Ali Gemalmaz, Milas Kaymakamı Mustafa Ünver Böke ve Dalaman Kaymakamı Mesut Yakuta da yer aldı.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha