'Bütün hesaplar şaştı!'

'Bütün hesaplar şaştı!'
02 Ağustos 2019, 12:35
Turizm işletmeleri Turizm Tanıtım Ajansı'na Ekim ayından itibaren ödeyecekleri katkı payı sebebiyle endişeli.

Türkiye'ye gelen yabancı ziyaretçi sayısı ilk altı ayda yüzde 13, turizm gelirleri ise yüzde 10 civarı artarken; sektör yetkilerine göre, 2016 ve 2017'deki dip seviyelerin ardından henüz toparlanan sektörde işletmelerin gelirleri üzerinden Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı'na katkı payı ödemekle yükümlü kılınması yeni bir tehdit oluşturuyor.

Turizmdeki sıkıntılı süreçte sert fiyat indirimlerine gidilen sektörde, turist başına gelirler hâlâ eski seviyelerin uzağında bulunurken; darboğazdan henüz çıkmış turizm işletmeleri yeni bir yasal düzenleme ile Ekim itibarıyla uygulanmaya başlayacak ilave "vergi" nedeniyle endişeli.

Sektör temsilcilerinin Reuters'a verdiği bilgiye göre, katkı payları ile ajansa yıllık 150 milyon euro civarı gelir sağlanacağı hesaplanıyor. Ancak katkı paylarının kâr yerine şirketlerin elde ettikleri satış ve kira gelirleri toplamı üzerinden alınacak olması özellikle zarar eden ya da borç ve kredi ödemeleri devam eden işletmeleri daha da sıkıntıya sokacağı kaygılarını beraberinde getiriyor.

Uygulama Ekim ayında yürürlüğe girecek. Ancak bu yılın bütçelerinin hali hazırda yapılmış olması, işletmelerin bu ilave gider için nereden kaynak yaratacakları sorusunu beraberinde getiriyor.

İsmini vermek istemeyen üst düzey turizm yöneticisi, "Herkesin bir bütçesi var. Bu uygulamayla birlikte yılın son çeyreğinde bütçeler tutmayacak" dedi ve ekledi:

"Zarar eden, borcunu ödemekte büyük zorluk çeken, kredisini yapılandırmış oteller var. Şimdi bütün bu hesapların hepsi şaştı."

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha