Burak Tonbul: Yaz dönemi bu fırsatlar bulunamaz

Burak Tonbul: Yaz dönemi bu fırsatlar bulunamaz
28 Aralık 2021, 09:06
Touristica Yönetim Kurulu Başkanı Burak Tonbul tüketicilere erken rezervasyon çağrısında bulundu.

Touristica Yönetim Kurulu Başkanı Burak Tonbul, ekim ayı döviz kurları üzerinden fiyatları belirlenen ve yüzde 50'yi bulan indirim imkanlarıyla birinci kademesi Ocak ayı sonunda bitecek olan erken rezervasyon kampanyalarından yerli turistlerin yararlanması için çağrıda bulundu.

Touristica Yönetim Kurulu Başkanı Burak Tonbul, Touristica olarak 2022 yılı erken rezervasyon çalışmalarını yaklaşık 1 ay önce başlattıklarını açıkladı.

Erken rezervasyon tavsiyesi

“Burada erken rezervasyon dönemini, özellikle 2022 yılı için çok önemli bir enstrüman olarak görüyoruz. Neden, baktığınızda erken rezervasyon bir tüketici için en önemli, en basit ve en kolay istediği ürünü en iyi şartlarda aldığı dönemdir. Bu dönem içerisinde hem yer bulmakta sorun yaşamaz, hem en uygun fiyatla istediği oteli alır, hem de Türkiye pazarına özel, bizlerin de yaptığı gibi tatiline son 3 gün kala rezervasyonunu iptal edebilme ve parasını tahsil edebilme imkanına sahiptir. Ben Türk turizm tüketicisinden özellikle 2022 yılı için kampanyaları yakından takip etmesini tavsiye ediyorum."

Yaz dönemi bu fırsatlar bulunamaz

Türk tüketicilere güvenilir bulduğu şirketlerden rezervasyon yaptırmakta sakınca görmemeleri ve cesaretli davranmaları çağrısında da bulunan Tonbul, “Çünkü şu anda yüzde 50'ye varan indirimlerle, 12 taksite varan ödeme imkanlarıyla, gerekirse 6 veya 4 ay ötelemeli yine taksit imkanlarıyla şu anda en sağlıklı, en uygun fiyatlara tatilimizi veriyoruz. Bu kademeli indirimler Ocak sonunda yüzde 50'den yüzde 30'a, sonra yüzde 20'ye, sezona geldiğimizde de sıfıra inecek şekilde devam edecek. Sonra da geçen yılda bulduğumuz yer fırsatları, imkanlarını diğer kaynak pazarların çalışmasıyla beraber bulamayacağımızı, yani turizmin tekrar kendini yenileme dönemine gireceğini varsayarsak, erken rezervasyonun en iyi şekilde tüketici tarafından değerlendirilmesi gerektiğini düşünüyorum" dedi.

1000 liralık tatil geç kalınırsa 2022'de 1750 TL'ya satın alınabilir

Erken rezervasyon kampanyasına iç pazardan taleplerin geçen yıla göre gayet yüksek olduğunu da dile getiren Tonbul, geçen yılın aynı zamanının pandeminin tavan yaptığı dönem olması nedeniyle karşılaştırmanın doğru olmayacağını da kaydetti. İç pazar gibi büyük bir kaynak pazarın erken rezervasyondan çok daha fazla faydalanması gerektiğini belirten Tonbul, şu uyarıda bulundu:

“Birçok etken var, doluluk sadece bir tanesi. Geçen seneye göre kurda yüzde 40'a yakın Türk Lirası'nın devalüe olduğu bir durum söz konusu. Aynı zamanda çok yüksek enflasyon oranıyla karşı karşıyayız sektörümüzde. Bunlar mutlaka önümüzdeki günlerde fiyatlara yansıyacaktır. Bunların üzerine indirim oranlarının da peyderpey düştüğünü öngörürsek, ben geçen sene 1000 lira civarında tatil yapan bir tüketicinin aynı oteli, eğer geç dönemde rezervasyon yapmaya karar verir ve geciktirirse 1750'lere ulaşabileceğini tahmin ediyorum."

Fiyatlar ekim kuru üzerinden

Firma olarak erken rezervasyon fiyatlarının yüzde 90'ını kur dalgalanmasından koruduklarını ve değiştirmediklerini de açıklayan Tonbul, “Otelci partnerlerimizle bu fiyat değişikliklerinden tüketicimizi korumaya çalıştık. Birkaç istisna hariç fiyatlarımız yüksek dalgalanmadan etkilenmedi. Şu anda da bu politikalarla kurların daha makul seviyelere geldiğini düşünürsek bir süre daha ekim fiyatlarını değiştirmeden gideceğiz. Bunları Ocak sonunda ikinci kademe erken rezervasyon indirimine geçtiğimizde fiyatlarımızı da ona göre güncelleyeceğiz" dedi.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha