Burak Tonbul: Haziran sonrası dolu dolu geçecek

Burak Tonbul: Haziran sonrası dolu dolu geçecek
06 Nisan 2021, 10:22
Diana Turizm Yönetim Kurulu Başkanı Burak Tonbul İngiltere'den Türkiye'ye yönelik rezervasyonlarla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Avrupa’da yaz aylarının başlangıcı olarak kabul edilen Paskalya sonrasında İngiltere vatandaşlarının yaz tatili için planları hızlandı. Başbakan Boris Johnson’ın kısa bir süre içerisinde "trafik ışığı" modeli tatil serbestisini açıklaması beklenirken Financial Times, İngilizlerin rezervasyon yaptırdığı bölgeleri yayınladı. 1 Ocak ile 22 Mart arasındaki verilere dayanarak açıklanan verilere göre rezervasyonların iki yıl önceye göre en fazla Türkiye ve Yunanistan’a arttığı belirtildi.

İkinci dalga rezervasyon bekliyoruz

En fazla rezervasyonun bu sene de İspanya’ya yapıldığı kaydedilen analizde, ikinci sıradaki ABD’nin büyük düşüş yaşadığı, Dalaman'ın New York ve Orlando’yu geride bıraktığı ifade edildi. İngiliz basınındaki haberi ntv.com.tr'ye değerlendiren Diana Turizm Yönetim Kurulu Başkanı Burak Tonbul, " Bu rezervasyonların anlamı, Türkiye’nin Covid-19 mücadelesinin İngiliz turistlerin gözünde sınıfı geçtiğidir. Bu durumu İngilizler oluşturdu. İngilizler Türkiye için hevesli ve yoğun talep gösteriyorlar” derken, “ İngilizler ilk dalga rezervasyonlarını yaptı. Boris Johnson’un açıklamalarının ardından ikinci dalga rezervasyon bekliyoruz. Son olarak da İngiltere’deki satış acentalarının açılmasıyla üçüncü dalgayı bekliyoruz” şeklinde konuştu.

Haziran'ın yarısını geçtikten sonra dolu dolu geçecek

Boris Johnson’ın açıklamalarının ardından belirsizliğin ortadan kalkacağını belirten Burak Tonbul, “Dalaman havalimanının dış terminaline inen turistlerin yüzde 64’ü İngiliz vatandaşları. Antalya için Rus turist ne ise, Dalaman için de İngiliz turist aynı değeri taşıyor” derken, “ Türkiye’nin son dönemde yurtdışındaki siyasi temasları turizmi olumlu etkileyecek. Haziranın yarısını geçtikten sonra sezonun kalan 4-4,5 aylık bölümü dolu dolu geçecek” ifadelerini kullandı.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha