Bulgarlar Akdeniz’e iniyor

Bulgarlar Akdeniz’e iniyor
sayfayı yazdır, turizm ajansı
16 Şubat 2017, 17:11
Geçmiş yıllarda Efes ve Kuşadası’nı tercih eden Bulgarlar son yıllarda charter seferlerin artmasıyla Antalya ve Muğla’ya da talep göstermeye başladı.

Bulgaristan’ın başkenti Sofya’da düzenlenen uluslararası turizm fuarında Alanya’nın tanıtımı yapıldı. Fuarda Alanya’yı, Alanya Turizm Tanıtma Vakfı (ALTAV) yetkilisi Kasımoğlu Kerim Yılmaz temsil etti. 2014’de 1 milyon 565 bin, 2015’de 1 milyon 683 bin, 2016’da 1 milyon 559 bin misafir ağırladığımız Bulgaristan’da düzenlenen Holiday and SPA Expo’da temaslarda bulunan Yılmaz, şunları kaydetti:

“Komşu Yunanistan tercih edilmiyor”

Bulgarlar komşumuz olmaları ve tarihsel münasebetlerimiz sebebiyle Türkleri ve Türkiye’yi çok iyi tanıyorlar. En çok 3 – 4 yıldızlı oteller ve daire kiralama yöntemlerini tercih ediyorlar. Son yıllarda gelişimi işaret eden ekonomik göstergelerle beraber konaklama eğilimleri de değişiyor. 5 yıldızlı oteller tercih alanlarına dahil ediliyor. Yunanistan, Türkiye’ye göre daha pahalı bir turizm ülkesi olduğundan sınırda da olsa Bulgarlar'dan fazla talep görmüyor.

“Charter seferler Antalya ve Muğla’yı etkiledi”

Hıristiyanlar için hac yeri sayılan Meryem Ana Evi ziyaretlerinden dolayı geçmiş yıllarda Efes ve Kuşadası en yoğun talep alan bölgeydi. Fakat son yıllarda charter seferlerinin başlamasıyla Bulgarların tatil yelpazesi Antalya, İzmir, Muğla ve İstanbul olarak genişledi. Özellikle hafta sonu karayoluyla yapılan İstanbul turları aynı zamanda ekonomik olduğundan büyük talep görüyor.

“Basın grubu nisan – mayıs aylarında gelecek”

Güvenlik tedirginliği burada da baş gösteriyor. Bakanlığın Antalya destinasyon tanıtımı yeterli seviyede. Bulgaristan’dan Alanya otellerine direkt satışlar var. Turizm Bakanlığı Tanıtma Müşaviri Cemal Tekkanat, Alanya’yı önemsiyor. Nisan ve mayıs ayları için Alanya’da basın grubu ağırlama konusunda anlaştık.

“İstanbul’dan karşılıklı uçuşlar var”

2015 yılında Türkiye’den Bulgaristan’a giden kişi sayısı karayolu ağırlıklı olmak üzere 1 milyon 238 bin kişi olarak kayda geçmiş. Bulgaristan’ın önemli tatil bölgesi Varna’dan ve Sofya’dan İstanbul’a uçuşlar var. Türkiye destinasyonuna çalışan ve pazarı yönlendiren firmalar arasında Apollo, Orient 99, Tez Tur, Aqua Tur, Emerald Tour ve Astral Holidays yer alıyor.

Yorumlar