Bülent Bülbüloğlu: Odalarımızı yok parasına satmış oluyoruz

Bülent Bülbüloğlu: Odalarımızı yok parasına satmış oluyoruz
24 Kasım 2021, 08:52
Türk lirasındaki olağanüstü değer kaybı turizmcilerinde gündeminde.

Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkan Yardımcısı Bülent Bülbüloğlu, sanılanın aksine döviz kurlarındaki artışın turizmci için sevindirici bir durum olmadığını söyledi.

Dövizdeki artışla maliyetlerimiz katlanıyor, odalarımızı yabancı turiste yok parasına satıyoruz

Dünya Gazetesi'nden Selenay Yağcı'ya açıklamalarda bulunan Bülbüloğlu,“ Yiyecek-içecek, personel ve enerji giderleri otellerin en büyük kalemlerinden. Döviz kurundaki artış ve enflasyon maliyetlerimizi katlıyor. Bu giderlerimizi, 3 yıldır bütçeleyemedik. Stoklama yapamıyoruz, fiyatlar havada kalıyor. Sezon için de bugünden fiyatlama yapamıyoruz. Ne kadar artar bilemiyoruz. Hizmetlerimizi, odalarımızı yabancı turist açısından da yok parasına satmış oluyoruz. O yüzden mutlu değiliz. Normal günlerden geçmiyoruz, 10 gün sonrasını tahmin edemiyoruz” diye konuştu.

Ferit Turgut: “Maliyet artışları uzun vadeli fiyatlamayı zorlaştırıyor”

TÜRSAB Akdeniz Bölge Temsil Kurulu Başkanı Ferit Turgut ise, “Kısa sürede dövizdeki bu kadar oynaklık her sektörü etkiliyor. Turizme de etkisi olumlu değil. Uzun vadeli planlama yapamıyoruz. Kontrolsüz fiyat artışlarına sebep olacak. İç turizmde erken rezervasyona alışan tatilci sayısı her yıl biraz daha artsa da çoğunluk hala son dakikacı. Bu yıl sezondaki yüksek fiyatları gören yerli turist tatilden vazgeçebilir. İç turizmde daralma olabilir. Turizmde sürdürülebilirlik oturan fiyatlarla mümkün, bu döviz kurlarıyla malesef hayal” dedi.

Yorumlar
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha