HIKVISION

Bülent Bülbüloğlu: Biz beklerken Yunanlılar turları satıyor

Bülent Bülbüloğlu: Biz beklerken Yunanlılar turları satıyor
29 Mayıs 2020, 14:20
Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve Güney Ege Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (GETOB) Başkanı Bülent Bülbüloğlu otellerin açılış tarihin belirlenmemesinin Türk turizmini vurabileceğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan dünkü kabine toplantısı sonrasında 1 Haziran'dan itibaren restoran, kafe, pastahane, kıraathane, çay bahçeleri, dernek lokali, yüzme havuzu, kaplıca türü işletmeler, kreşler ve gündüz bakım evleri, plajlar, milli parklar, müze ve ören yerleri, kütüphaneler, millet kıraathaneleri, gençlik merkezleri, gençlik kampları, yol güzergahlarındaki dinlenme tesisleri ve sürücü kurslarına kadar açılacak işletmeleri sıraladı.

Biz beklerken Yunanistan ilan etti

Açılacak işletmelerin içinde otellerin olmaması dikkat çekti. Türkiye'nin turizme kapılarını ne zaman açacağı belirlenmediği için Avrupalı tur operatörleri Türkiye tatillerini ülkelerinde pazarlayamıyor. TÜROFED Başkan Yardımcısı ve GETOB Başkanı Başkanı Bülent Bülbüloğlu Sözcü'ye yaptığı açıklamada “Kitle turizminin başlayabilmesi için Türkiye ile ülkeler arasında karşılıklı mutabakat gerekiyor. Bu olmadığı için de şu anda Türkiye olarak Avrupa'da hiçbir ülkede satışa sunulmadık. Biz beklerken Yunanistan ilan etti ve Avrupa'da Yunanistan turları satılıyor. Hudut kapılarının açılış tarihi belli olduktan sonra Avrupa'daki acenteler ne kadar süre içinde Türkiye'ye tur satacak? Müşteri hazır beklemiyor ki. Ama biz turizmciler olarak yarın müşteri gelecekmiş gibi hazırlıklarımızı tamamladık sayılır. Eğitim programlarımız sürüyor. Tarih belirlenince ancak otelinde belli bir doluluğu tahmin eden işletmeciler otellerini açacak” dedi.

Açıldıktan sonra en az 15 günlük yeni süreye ihtiyaç var

Turizme açılma tarihinin belirlenmesinden sonra Avrupalı tur operatörleri ve otelciler için en az 15 günlük yeni bir süreye ihtiyaç olduğunu belirten GETOB Başkanı Bülent Bülbüloğlu, “Kapıyı açınca hemen kimse gelemez ki. Tur şirketinin amacı bir an önce uçağını uçurmak istiyor, bu nedenle de turist kabul tarihimiz kısa zamanda açıklanmalı.

Herkes para kazanmak istiyor. Temmuz mu olacak, Ağustos'ta mı açılacağız bilemediğimiz için hiçbir operatör Türkiye'yi satışa koyamıyor. Otellerin havuzlarını doldurup tesis outletlerini açabilmesi 15 günlük süreç. Tur operatörü için de minimum 15 gün gerekir. Yurt dışında bu işler 15 Temmuz'da ancak başlar” diye konuştu.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha