Bülbüloğlu: Bazı oteller henüz açılamadı

Bülbüloğlu: Bazı oteller henüz açılamadı
22 Mayıs 2023, 09:58
Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkan Yardımcısı Bülent Bülbüloğlu turizmdeki son durumla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

TÜROFED Başkan Yardımcısı Bülent Bülbüloğlu Sözcü’den Sayime Başçı’ya değerlendirmelerde bulundu.

Rus pazarı olması gereken yerde değil, İskandinav ve Orta Avrupa pazarı da seçimi bekliyor

Bülbüloğlu Rus turist yokluğunun hem güneyde hem de Türkiye genelinde hissedildiğini söyledi. Bülbüloğlu, uçuş sayısının azlığı ile giriş sayısında düşüş yaşandığını aktardı. “Rublenin dolar karşısında çok fazla değer kaybetmesi, otel fiyatlarının döviz bazında artırılması gibi sebeplerden dolayı Rusya pazarı da şu anda olması gereken yerde değil. Büyük bir açık yaratıyor bu durum bölge için de Türkiye turizmi için de” ifadelerini kullanan Bülbüloğlu, “Hatta İskandinav ve Orta Avrupa pazarı da seçimi bekliyor ki rezervasyon akışı şu an zayıf” dedi. Bülbüloğlu, bazı otellerin henüz kapılarını açamadığını açanlarda da dolulukların beklenen seviyede olmadığını dile getirdi.

Çok kötü bir durumda değiliz iyi bir durumda da değiliz

Yaz döneminde özellikle seçim sürecinin geride kalması ile birlikte hızlı bir dönüş beklediklerini kaydeden Bülbüloğlu, hızlı turist girişleri ile 2023 hedeflerinin yakalanabileceğini aktardı. Pandemi ve sonrasındaki dönemlerde de sektörün hızlı geri dönüşleri yakalayabildiğini aktaran Bülbüloğlu, “Hedefi yakalamak için koşturacağız çünkü çok çalışanımız var. Ciddi yatırımlar var. Başlangıcımız biraz zayıf. Çok kötü bir durumda değiliz iyi bir durumda da değiliz” dedi.

Yüksek enflasyon ile düşük kur arasında kaldık

İç pazarda hareketliliğin yok denecek seviyede olduğunu kaydeden Bülent Bülbüloğlu, insanların tatil alımları için seçim sonucunu beklediğini aktardı. Sektörün henüz sezonu tam olarak açamadığını kaydeden Bülbüloğlu, “Doluluklarımızın belli bir seviyeye gelmesi lazım ki kâr noktasına gelelim. Şu anda da dövizdeki kur baskısı maalesef yaşadığımız enflasyonun getirdiği maliyet artışlarını karşılamıyor. Yüksek enflasyon ile düşük kur arasında kaldık. Konaklama sektörünün en büyük gideri personel, enerji ve gıdada ciddi derecede fiyatlar yükseldi. Bunları dış pazara yansıtamıyoruz zaten sözleşmelerimizi bir yıl önce döviz üzerinden yaptık. İç pazarda da hareket yok” dedi.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha