Bugün 17 Mayıs

Aylin Özsavaş
Aylin ÖzsavaşFuego Travel
17 Mayıs 2020, 22:06

Bazı tarihler bazı insanlar için önemlidir. Kimisi için doğduğu gün, kimisi için evlendiği, bazısı için mezun olduğu. Bazısı ise tarihlere hiç bakmaz.

Belki birileri için ilk parasını kazandığı tarihi unutulmazdır, belki de ilk seyahate çıktığı gün, kimisi için ise zorlu bir ameliyattan çıkıp hayata yeniden tutunduğu andır.

Yüzyıllardır nice unutulmazlar tarih kitaplarında yerini almıştır. Sadece başlıklarını bile yazacak olsak sayfalar dolar.

Günümüze gelirsek, biz belki 17 Mayıs olarak değil ama yaşadığımız bu dönemi 2020 yılını hayatımız boyunca unutmayacağız. Bizler şimdiden yazılacak tarih kitaplarının isimsiz aktörleriyiz.

Ben de evimin balkonunda, tam da sokağa çıkma yasağı sürerken ve havanın sıcaklığı ile bunalmış, dizüstü bilgisayarımın klavyelerinde bu satırları yazarken, dünyanın nereye doğru evrildiğini düşünüyorum. Nereye doğru gidiyoruz?

Koca bir bilinmezliğin içinde tıpkı Hz. Mevlana’nın sözü gibi koca bir HİÇ’iz.

Bir yandan tüm bu olumsuzluğun içinde dünyanın nefes aldığına şahit olduk.

Hayvanlar, denizler, akarsular, hepsi canlandı. Yaşam hakkı verilmeyen hayvanlar özgür kaldı.

Öte yandan bugüne kadar kurduğumuz, emek verdiğimiz, inandığımız her şey elimizden kayıp gitme kaygısı ile evlerimizde esir olduk.

Her gün hem kendi ülkemizde hem de dünyada hastalığın seyrini izleyip, ölüm oranlarını dehşetle, azalan oranları ise sevinçle takip ediyoruz.

Ve gördük ki; ölümün, hastalığın karşısında kimse duramıyor, herkes eşit.

Din, dil, ırk, cinsiyet, ten rengi, eğitim ve daha nice ayrıştırıcı özelliklerin hiçbirinin önemi kalmadı. Sadece insan olmak, hayatta ve ayakta kalmak önemli oldu!

İçinde bulunduğumuz 21. yüzyılda, teknolojinin bu kadar da gelişmiş olduğu bir dünyada tüm ülkelerin bu denli çaresiz kalmalarını izlemek ise garip.

Ama öte yandan yaşamak için de bir şeyler yapmamız lazım.

Almanya’daki acentelerin SOS çağrılarını tek ses olarak ta buralardan duyabildik.

Bizim de sesimizi tek ses olarak duyurmamız şart. Sezon birilerine göre açılıyor olsa da

Seyahatler AZALACAK,

ve koca bir sektöre YETMEYECEK !

Acilen bazı konularda tedbir alınması gerekiyor.

Uluslararası havayolları uçuşlarını %50 - %80 oranında düşürdü. Orta koltuk mevzuları tartışıla dursun, sonuçta şöyle bir gerçek var ki: “uçak biletleri pahalılaşacak”

Bundan 3 ay önce 5 bilet satıyorken, şimdi 1 belki 2 bilet satabileceğiz. Tavsiye edilen hizmet bedeli ile bu işi sürdürmenin yolu yoktur. Eskisi gibi, tıpkı emlakçılar gibi bizim acilen komisyona dönmemiz lazım.

Turizm sektörüne özel evden çalışma hakkı ve kısa çalışma ödeneğinin 2020 yılı sonuna kadar uzatılması gerekliliği. Şunun şurasında haziran sonuna ne kaldı.

Bizlere istedikleri kadar hayat normalleşti, ofislerinizi açabilirsiniz desinler.

Bütün dünya 2020 yılının sonuna kadar seyahat kısıtlamalarını ardı ardına açıklarken bizler ofisleri açsak dahi içeride ve dışarıda ağırlayacak ne turist bulabiliriz ne de uçak bileti satacak müşteri.

Tüm bu nedenlerle sektörümüze özel süre uzatılsın diyoruz. Bu arada iş yapabiliyorsak, fatura kesip gelir beyan edebilirsek, KÇÖ bedelini vergi olarak devlete geri ödeyelim.

Bu arada Almanya’daki acenteler hibe kredi talebinde bulundu.

Bizde mi bulunsak diyesim de var açıkçası.

Demem o ki, Tarih kitapları bu dönemi nasıl yazacak henüz bilmiyoruz.

Ama umarım koca bir sektörün yok olduğu dönem olarak tarih kitaplarında yer almayız.

Sağlıkla kalın.

Not: Yazının sorumluluğu yazarına aittir. www.turizmajansi.com ile bağlantı kurulamaz; doğacak hukuki sonuçlardan site sorumlu değildir.
Etiketler:Aylın Özsavaş
Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha