Budak: Uçak ve kruvaziyer desteği 2018 yılı için şimdiden ilan edilmeli

Budak: Uçak ve kruvaziyer desteği 2018 yılı için şimdiden ilan edilmeli
31 Ekim 2017, 15:33
CHP Genel Başkan Yardımcısı Çetin Osman Budak, turizmin Türkiye için stratejik bir sektör olduğunu belirterek; gelir artışı için mutlaka Avrupa pazarının, kruvaziyer turizmin, kongre turizminin yeniden kazanılması gerektiğine dikkat çekti.

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Antalya Milletvekili Çetin Osman Budak, 9 aylık turizm hareketliliğini değerlendirdi. TÜİK’in açıkladığı verilere göre, ilk 9 ayda turist sayısının yüzde 23’lük (5.7 milyon) ile 24.6 milyondan 30.3 milyona çıktığını, turizm gelirlerinin de yüzde 16’lık (2.8 milyar dolar) artış ile 17.2 milyar dolardan, 20.1 milyar dolara yükseldiğini kaydeden Budak, yılın 3. çeyreğinde 2016’ya göre bir toparlanmanın görüldüğünü belirtti.

“2016 yılı baz alınmamalı”

Burada Rusya pazarındaki artışın etkili olduğunu kaydeden Budak, “Özellikle 3’üncü çeyrekte bir toparlanma var ve ilk 9 ayda 20 milyar dolarlık gelire ulaşılmış durumda. Ancak 2016 yılı baz alınarak ortaya çıkan artış oranları kimseyi yanıltmamalıdır. 2016 yılı AKP’nin sorumlusu olduğu siyasi afet nedeniyle tam bir çöküş yılıydı ve 2016 yılı rakamlarının geçilmesi, turizm sektörü için ciddi bir gelişme, başarı değildir. 2014 - 2015 yıllarına göre, Türkiye hala 5 - 6 milyar dolar geridedir. Ayrıca Türkiye’nin potansiyeli bundan çok daha fazladır” diye konuştu.

Türkiye ucuzladı

Turizm gelirlerindeki artış oranının, turist sayısındaki artış oranının gerisinde kaldığını ve yabancı turistlerin kişi başı harcamalarının 634 dolar olarak hesaplandığını kaydeden Budak, “Turistlerin kişi başı harcamaları 2014 yılında yabancı turistlerin kişi başı harcaması 775 dolar düzeyindeydi, bu gün 634 dolara kadar inmiştir. Yaklaşık 140 dolarlık gerileme, AKP’nin yanlış politikalarının Türk turizmine faturasıdır. Düşen fiyatlara rağmen, turist sayısında 2014-2015 rakamlarına ulaşılamamıştır” dedi.

En önemli teşvik normalleşme

Turizm gelirlerindeki gerilemede Avrupa pazarı ile birlikte üst gelir grubundaki kongre turizmi ve kruvaziyer turizmdeki kayıpların etkili olduğunu kaydeden Budak, “AKP, turizme tek gözü kapalı bakmayı bırakmalı ve sektörün tüm bileşenleriyle bir araya gelerek sağlıklı bir strateji oluşturmalıdır. Bölük, pörçük ve günü kurtarmaya dönük teşviklerle, turizmde kalıcı iyileşme ve Avrupa pazarının kazanılması mümkün değildir. Kruvaziyer sezonu biterken 3 aylık teşvik vermek gerçekçi bir adım değildir. Uçak ve kruvaziyer desteği, şimdiden 2018 yılı için ilan edilmeli ki, herkes programına Türkiye’yi alabilsin. Avrupa pazarı ve kongre turizmi için de en büyük engel, gerilim politikaları ve ‘OHAL altında bir Türkiye’ imajıdır. Türkiye’nin bir an önce OHAL’i kaldırarak normalleşme yönünde adım atması gerekiyor. Turizm için en büyük teşvik bu olacaktır”

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha