Budak: Turizmde şu an 2016’yı arar haldeyiz

Budak: Turizmde şu an 2016’yı arar haldeyiz
04 Nisan 2017, 11:54
CHP Genel Başkan Yardımcısı Çetin Osman Budak, turizm sektörünün zor günler geçirdiğini, Avrupa ile yürütülen “referandum endeksli gerilim politikasının” turizmdeki sıkıntıyı daha da büyüttüğünü belirterek, Antalya turizminin 2016’yı arar halde olduğuna dikkat çekti.

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Antalya Milletvekili Çetin Osman Budak, Antalya Döşemealtı’nda yürüttüğü referandum çalışmaları sırasında, Antalya’nın turizm verileri ve enflasyon rakamlarını değerlendirdi. Turizmde 2016 yılında yaşanan büyük çöküntünün, 2017’de de devam ettiğine dikkat çeken Budak, başta Almanya ve Hollanda olmak üzere Avrupa ülkeleriyle yürütülen “referandum endeksli gerilim politikasının” sorunu daha da ağırlaştırdığını vurguladı. Budak, “Geçen yıl Türkiye Avrupa ülkelerinde 5.5 milyon turist kaybetmişti. Bu yıl ilişkilerin, imajın düzeltilmesi beklenirken tam tersine iç politik kaygılarla Avrupa ile kavgaya tutuşuldu. Türkiye ne kazandı bu kavgadan? Hiç. Tam tersine kayıp büyük kayıplar yaşanıyor” dedi.

Antalya ve Türkiye kaybediyor

Antalya’ya ilk üç ayda gelen turist sayısının 2016’ya göre yüzde 27 gerilediğini, Almanya’dan turist kaybını ise yüzde 54’lere çıktığını vurgulayan Budak, “Antalya turizmde kayıp yıl olan 2016’yı bile arar halde. Kayıp oranı, 2016’ya göre yüzde 27, 2015’e göre ise yüzde 42. Almanya’dan gelen turist sayısında rekor düzeyde bir kayıp var. İlk 3 ayda kayıp oranı yüzde 54. 2015’e göre ise bu oran yüzde 65’lerde. Sadece Almanya’dan 110 bin kayıp var. Rusya’dan gelen turist sayısı 7 bin düzeyinden 50 bin düzeyine çıksa da artış, Almanya’daki kaybı telafi etmiyor. Türkiye’nin ana turizm ekseni Avrupa’dır ve Avrupa ülkelerinin tamamı eksi gösteriyor. Hollanda’dan kayıp yüzde 44, İngiltere’den yüzde 42. İsrail ve İran’da bile artış yok, gerileme var. Yüzbinlerce turizm emekçisi işsiz, binlerce esnaf kepenk kapatıyor ama Türkiye’nin tanıtımıyla ilgili hiçbir adım atılmıyor. Antalya kaybediyor, Türkiye kaybediyor ama ülkeyi yönetenlerin derdi kendi koltukları” diye konuştu.

Enflasyon yükselişte

Türkiye’nin geçen ay çift haneli enflasyonla tanıştığını, Mart ayında da yıllık enflasyonun % 10.13’ten % 11.29’a çıktığını kaydeden Budak, “Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın anayasal çerçeveyi aşan adımları, bir anda ülke gündemine sokulan tek adam düzeni, risk ve belirsizlikleri arttırdı. Bu da ekonominin tüm göstergelerine yansıyor. Milli gelir makyajlanmış hesaplamaya göre bile dolar bazında geriledi. Son iki yılda halkımız bin 305 dolar yoksullaştı. Enflasyon canavarı yeniden uyandı. Enflasyon son 8 yılın en üst düzeyinde. Üretici fiyat endeksinde de artış eğilimi devam ediyor. Bu da önümüzdeki dönemde tüketici fiyatlarına yansıyacak. AKP’nin tek adam dayatması ve referandumu çevirebilmek için attığı adımlar, önümüzdeki dönemde halkın omuzlarına yeni yükler bindirecek” dedi.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha