Budak'tan Bakan Ersoy'a: TGA için ne kadar para topladınız, nereye harcadınız?

Budak'tan Bakan Ersoy'a: TGA için ne kadar para topladınız, nereye harcadınız?
09 Aralık 2022, 08:56
CHP Antalya Milletvekili Çetin Osman Budak Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın TBMM Genel Kurulu'ndaki bütçe görüşmelerinde konuştu.

CHP Antalya Milletvekili Çetin Osman Budak Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın TBMM Genel Kurulu'ndaki bütçe görüşmelerinde konuştu. Kültür ve Turizm Bakanlığı'na çeşitli konularla ilgili belki 100'ün üzerinde soru önergesi verdiklerini ancak cevap alamadıklarını belirten Budak Bakan Ersoy'a şu soruları sordu:

TGA için kaç para topladınız, nereye harcadınız

" Birinci soru, TGA, Turizm Geliştirme Ajansı... Bildiğiniz gibi, buradan, Komisyondan geçti ve bütün turizm sektörüne; acentelere, otellere, restoranlara bir salma yapıldı, binde 7,5 gibi bir oran. Bununla ilgili sorduk: "Güzel, turizmi tanıtmak için siz bunu topluyorsunuz, neden cirodan topluyorsunuz?" Ya, insanlar zarar ettiği zaman bir şekilde vergi ödemezler, zarar beyan ederler, siz cirodan bunu topluyorsunuz ve şunu sordum, dedim ki buradan bu kadar büyük para elde ediyorsunuz ki benim tahminime göre yıllık 400 milyon dolar arkadaşlar. Çünkü kendi açıkladıkları turizm rakamlarıyla çarpıp bölüyorsunuz, aynı zamanda restoranların sayısıyla çarpıp bölüyorsunuz, 400 milyon dolar gibi bir rakamı ben çıkarıyorum, yanlışsa "Yanlış." desin ama o verileri versin. Komisyonda sorduk Sayın Turizm Bakanına, daha önce vermişti 2021 yılında: "Efendim, işte şu kadar gelir elde ettik, şuralardan gelir elde ettik, bu kadar da harcadık." ve bu Komisyonda, Bütçe Komisyonunda görüşmelerde böyle bir rakam alamadım. Şimdi soruyorum: Ne kadar para topladınız? Nerelerde kullandınız, harcadınız? Turizm rakamlarıyla övünüyorsunuz, övünün, çalışıyorsunuz, takdir de ederiz fakat Akdeniz çanağındaki turizm destinasyonlarıyla karşılaştırdığınız zaman o kadar da başarılı bir yıl geçmediğini biz görüyoruz.

'Konaklama vergisinin bizle alakası yok' dediniz, siz nerenin Bakanısınız?

Bir de şu konaklama vergisine girelim. Sayın Bakan Komisyonda dedi ki: "Konaklama vergisini Maliye Bakanlığı alıyor, bizle alakası yok." Ya, şimdi, Maliye Bakanlığı Türkiye Cumhuriyeti devletinin Bakanlığı da siz nerenin Bakanısınız Sayın Bakan? (CHP sıralarından alkışlar) Yani sizin söylediğiniz şu: "Ya, efendim, ben yapmadım, onlar yaptı." Ya, buradan bütçeye koymuşsunuz, orada da söyledim, bütçeye koyduğunuz rakam 2,3 milyar lira yani 2 milyar 300 milyon lirayı siz bütçeye "Bu parayı toplayacağım." diye koymuşsunuz ve bu kanun buraya geldiğinde, komisyonlara geldiğinde siz bunu savundunuz, biz de savunduk ama şöyle savunduk: Kardeşim, yerel yönetimlere verilir bu, dünyanın her yerinde böyledir, siz konaklama vergisini alırsınız, yerel yönetimlere verirsiniz. Ama verir misiniz?

Efendim, toplam bütçenin içinde konaklama vergisinin oranı öyle çok da ciddiye alınacak bir rakam değil ama orada eriyip gidecek, sektörden de alacaksınız ve 2,3 milyar on binde 5'e tekabül ediyor. Ya, bunu yerel yönetimlere eğer vermiş olsaydınız, altyapıyı kalkındırır, gelen turistlerin daha iyi rahat etmesi ve o kentte kültür ve sanat merkezlerinin açılmasına yatırım yapılırdı. Mevcut bütçeyle... Mesela, Antalya 16 milyon turist ağırlıyor, 2,5 milyon nüfusa göre sizlerden, merkezden katkı alıyor.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha