Budak'tan Bakan Ersoy'a tepki: Neden gereğini yapmadınız?

Budak'tan Bakan Ersoy'a tepki: Neden gereğini yapmadınız?
06 Mayıs 2020, 12:34
Antalya Serik Belediyesi’nin AKP’li Başkanı Enver Aputkan ile Kültür Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy ve Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun da katıldığı geniş katılımlı video konferans sırasında yaşanan gerilim, rüşvet iddialarını ortaya çıkardı.

CHP Antalya Milletvekili Çetin Osman Budak, “Söz konusu toplantıda Serik Belediye Başkanı Aputkan, Belek ve Kadriye’deki günübirlik plajlarda Kültür ve Turizm Bakanlığının yaptığı plan değişikliğine itirazını dile getiriyor, Bakan Ersoy da ‘Serik Belediyesinin işletmeciden 500 bin TL para aldığını’ söylüyor. AKP’li Başkan bu rüşvet iddiasını reddedince, toplantıda olan Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu da Aputkan’a, ‘siz değil sizden önceki döneme ait bir olay’ diye rüşveti doğruluyor. Oysa Aputkan’dan önceki Serik Belediye Başkanı da yine AKP’den seçilmişti. Her iki bakana da soruyorum, madem şimdi açıkça söylediğiniz rüşveti o zaman biliyordunuz da niye ses çıkarmadınız? CHP’li belediyeler yardım için bağış toplarken bile ayağa kalkıyorsunuz da bu alenen kabul ettiğiniz rüşvete karşı neden harekete geçmediniz?” dedi.

Budak, açıklamasında şu ifadeler yer verdi:

“Antalya Belek ve Kadriye’de bulunan ve işletmesi Kültür ve Turizm Bakanlığınca Serik Belediyesine verilen günübirlik tesislerde yapılan plan değişikliği tartışmalarına sene başından bu yana hem TBMM’de hem de Serik’te yaptığımız eylemlerle itiraz ediyoruz. Çünkü halkın elinde başka alan, rahatça denize girilebileceği sahil kalmadı. Şimdi yeni otel alanlarına yer açabilmek için halkın faydalandığı bu günübirlik tesislere de göz koydular. AKP’li Serik Belediyesinin Belediye Başkanı Enver Aputkan da günübirlik tesislerin yine belediye tarafından işletilmesi yönünde çaba sarf ediyor, ancak Kültür ve Turizm Bakanlığı itirazları kabul etmiyor.

Bilip de ses çıkarmayanlar o koltuklarda oturamaz

Şimdi Belediye Başkanı Aputkan’ın yaptığı açıklamayla bir rüşvet olayı gün yüzüne çıktı. AKP ve MHP’li belediye başkanları, Antalya Valisi, il ve ilçe başkanları, Kültür ve Turizm Bakanı ile Dışişleri Bakanı’nın katıldığı video konferansta, Serik Belediyesinin günübirlik tesisler ile ilgili işletmeciden 500 bin TL rüşvet aldığı bizzat Bakan Ersoy tarafından dile getirildi. Serik Belediye Başkanı’nın itirazı üzerine Bakan Çavuşoğlu, ‘siz değil sizden önceki döneme ait’ diye rüşveti milletvekilleri, belediye başkanı ve Vali’nin önünde kabul etti. Bu nasıl bir aymazlıktır? Madem rüşveti biliyordunuz neden sustunuz, neden gereğini yerine getirmediniz? Önceki belediye başkanı AKP’li olduğu için mi sesinizi çıkarmadınız, hasıraltı ettiniz? CHP’li belediyeler yardım için bağış toplarken bile ayağa kalkıyorsunuz da bu alenen kabul ettiğiniz rüşvetin gereğini neden yapmadınız?

AKP’li Serik Belediye Başkanınız bile bu duruma tepki gösterip, ‘Yazıklar olsun’ diyerek toplantıdan ayrılmış ve İçişleri Bakanlığından teftiş isteyeceğini açıklamıştır. Dünyanın neresinde olursa olsun bu olay tam bir skandaldır. Bilip de ses çıkarmayanlar da olayın sorumlusudur ve o koltuklarda bir dakika daha oturtulmamalıdır.

Öte yandan bilinmelidir ki bu Belek ve Kadriye’deki sahillerini bu çıkar kavgasına kurban etmeyeceğiz. Her platformda sonuna kadar takipçisi olacağız.”

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha