Budak'tan Bakan Ersoy'a tepki!

Budak'tan Bakan Ersoy'a tepki!
11 Aralık 2019, 09:57
CHP Antalya Milletvekili Çetin Osman Budak, TBMM Genel Kurulu'nda Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın bütçe görüşmelerinde eleştirilerde bulundu.

Kültür ve Turizm Bakanlığı bütçe görüşmelerinde CHP Grubu adına konuşan Antalya Milletvekili Çetin Osman Budak Bakanlığın bütçesinin geçen seneye göre 537 milyon lira düşürüldüğünü ifade etti.

Bütçedeki düşüşün sebebini bile açıklamadınız

Bu düşüşün sebebiyle ilgili Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy'dan hiçbir açıklama duymadıklarını belirten Budak, "Eğer bütçe böyle düşürülmemiş olsaydı bugüne göre 1 milyar daha -eski parayla 1 katrilyon- fazla olacaktı, sektörün en büyük ihtiyacı tanıtım, tanıtımda kullanılacaktı" diye konuştu.

Sektöre köstek olmak hangi akla hizmettir?

Turizm sektörüyle istişare edilmeden "Tanıtım Ajansı" adı altında bir fon getirildiğini belirten Budak, şöyle konuştu: "Bir tarafta özel hukuk, öbür tarafta da kamu hukuku var. Özel hukuka göre topluyorsunuz ve harcıyorsunuz, kamu hukukuna göre de denetliyorsunuz. Peki, bu elde edilen geliri kim denetliyor? Özel denetim kurumları denetliyor. Bu yetmedi üç ay sonra tekrar bütçe görüşmeleri esnasında yüzde 2 konaklama vergisi getirildi. Bunlar aslında KDV benzeri vergilerdir. Konaklama vergisi dünyada -Sayın Bakan gayet iyi bilir- yerel yönetimlere verilir, en azından yarısı yerel yönetimlere verilir, ama burada böyle bir şey yok. Hazinenin açıklarını kapatmak üzere çok gelişmiş, iyi noktalara gelmiş bir sektörün paçasından tutup aşağı çekiyorsunuz. Yazıktır, hem de bir sektör mensubu olan Bakanla bunu yapıyorsunuz. Yani sektörün geliştirilmesi gerekirken köstek olmak hele şu kriz döneminde, finansal kriz döneminde hangi akla hizmettir, onu bilmiyorum."

Satılık tesis sayısı 1750'ye ulaştı

Satışa çıkan turistik tesis sayısının son aylarda 1.750'e ulaştığı bilgisini veren Budak, "Benim bulabildiğim bu. Yani sektörden de bir uzaklaşma var. O sektörden uzaklaşmaları aslında daha aktif halde çoğalmaya doğru yöneltmeniz ve Anadolu'ya bütün turizm sektörünü yaymanız gerekiyor. Daha hızlı gitmek gerekirse, sektörün girdi maliyetleri yine olmaz seviyelere çıkmış. Buralarda destek beklerken sektöre tekrar köstek olunuyor. Burada turizm çalışanlarının durumu var. Eğer konaklama sektöründe siz personelin üzerindeki yükleri kaldırırsanız, sektöre de 'Bir koşulla, ancak bunu yapıp çıkarmayın' derseniz kalifiye elemanını altı ay çalıştırıp altı ay çıkarmak zorunda kalmaz" diye konuştu.

Konuşmanızdan sonra sektörü neden dinlemediniz?

Geçtiğimiz hafta Antalya'da düzenlenen Uluslararası Resort Kongresi'nde Bakan Ersoy'un konuşmasını izlediğini belirten Budak şöyle konuştu: "Türkiye'nin ve dünyanın her yerinden turizmciler gelmişti. Protokol konuşmaları yapıldı, daha sonra Sayın Bakan bir saatlik bir sunum yaptı. Bir, turizm bütçesi düşürülüyor; iki; sektöre inanılmaz bir yük getirildiğini orada tabloyla gösterdi Sayın Bakan ve bir saatten fazla orada sunum yaptı. Bütün sektör oradayken, dünyadan da gelmiş olanlar varken sunumunu bitirdikten sonra da salondan ayrıldı. Sektörü dinlemezseniz sektöre çözüm üretemezsiniz."

Yorumlar
Zafer Cengiz
14 Aralık 2019, Cumartesi 04:40
Sektör diye konuşulan bir FiL'dir..! 50 Sektörü kucaklayan Turizm Endustrisi herkesçe "ucundan tuttuğu kadar biliniyor" ve bütünsel bakışla uyumlu bir Koordinasyon hedeflemiş olan #StratejikPLANLAMA ise Çok yadırganıyor HATTA yürürlükteki 2023-TTS Bile 13 Yıldır görmezden gelinip Unutuluyor..!? Bu kafayla Turizm'e Rahmetler oluyor Ama #YaSONRA..? #TAG*Medya
A. Esat YALÇIN
12 Aralık 2019, Perşembe 11:42
Sayın Bakan zannederim ETS Tur' un sahibi ve otel zinciri sahibi olmaktan dolayı turizmi çok çok iyi bildigini sanıyor. Ancak ve maalesef çok yanılıyor. Bir yandan turizm gelirlerini arttırmayı hedef koyarken nasıl arttıracağını bile bilmiyor. Türkiye' de turizm denince öncelik Incoming yani döviz getiren yurt dışından gelen turistlerin oluşturduğu turizm olmalı. Yüksek gelir elde edilecek turizm segmentleri unutulmuş durumda. Sorarım son 5 yıl içinde kaç tane Dünya ve Avrupa kongresi gerçekleşti kaç tane önümüzdeki 5 yıl için gerçekleşecek kongre var. Yurt dışı çeşitli sektörlerin kaç incentive veya organizasyonuna şahit olabildik. Özellikle başta Almanya olmak üzere Avrupa' dan gelen MICE turizmi durdu. Eğer turizm gelirlerimizi arttırmak istiyorsak kişi başı € 1500-2000 harcama bütçesi olan MICE turizmini aktive etmemiz gerekir. Smktöre sırtını dönen bir bakan ile bunu nasıl başaracağımız ise kocaman bir soru işareti .
FATOŞ ŞOLT
12 Aralık 2019, Perşembe 09:30
Çok yazık sektörden gelen bir Bakan olarak çok sevinmiştik sevincimızı kursağımızda birakan Bakan kaprisleri yüzünden,Turizm sektörünü hiçe sayıyor bir an önce Sayın Cumhur Başkanımız sesimizi duymalı
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha