Budak: Bakan devlet koltuğundan kendi şirketinin pazarlamasını yapıyor

 Budak: Bakan devlet koltuğundan kendi şirketinin pazarlamasını yapıyor
15 Ocak 2021, 14:26
CHP Antalya Milletvekili Çetin Osman Budak, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy'un yanıtlaması istemiyle TBMM'ye soru önergesi verdi.

CHP Antalya Milletvekili Çetin Osman Budak, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un yanıtlaması istemiyle TBMM'ye soru önergesi verdi.

Aşı standartlarına uymayan ülkelere gidilmemesi kararı çıkarsa Avrupalı turisti mumla ararız

Türkiye'nin ön önemli turizm pazarlarından Almanya ve İngiltere’de vakaların çok hızlı yükseldiğini belirten Budak " Hem ölüm hem de vaka sayılarında rekorlar kırılıyor. Dünya Sağlık Örgütü, 2021 yılında kitle bağışıklığı ya da toplumda büyük çaplı bir bağışıklık beklemediğini açıklıyor. Ayrıca 21 Ocak tarihli AB Zirvesinde Uluslararası Aşı Sertifikası tartışılacak. AB'nin uyguladığı aşılar dışındaki aşıların kabul görmemesi gündemde. Bizim elimizde sadece Çin’den gelen 3 milyon doz aşı dışında, AB ülkelerinde uygulanan herhangi bir aşı yok. Eğer aşı standartlarına uymayan ülkelere gidilmemesi yönünde bir karar çıkarsa, 2021’de Avrupalı turisti mumla arar hale geliriz. Sağlık Bakanı ve Turizm Bakanı el ele turizm sektörünün tabutuna son çiviyi çakıyorlar." ifadelerini kullandı.

Bakan devlet koltuğundan kendi şirketinin pazarlamasını yapıyor

Turizm Bakanının kendi ticari işletmeleriyle ilgilenmekten borç batağında kıvranan sektörün dertlerine çare aramaya zaman bulamadığını belirten Budak, " Krizde otel satın alıyor. Kendi tur şirketi piyasadaki hakim konumunu kullanarak “Şimdi Al, Baharda Öde” kampanyası başlatıyor. Sayın Bakan’a sormak istiyorum; nisan ayında sezonun açılacağı açıklamasını sorumlu bir Bakan olarak mı, yoksa şirketinin rezervasyonları artırmak isteyen firma sahibi olarak mı yapıyor? Bakan devlet koltuğundan kendi şirketinin pazarlamasını yapıyor." diye konuştu.

CHP Milletvekili Çetin Osman Budak önergesinde Bakan Ersoy'un yanıtlaması istemiyle şu sorulara yer verdi:

"Mart ayında vaka sayısının iki binli rakamlara düşeceği, nisan ayında ise sezonun başlayacağına dair öngörünüzün temelleri nelerdir?

Turizm sezonunun açılışı ile ilgili açıklamalarınız öncesinde Sağlık Bakanlığı ve beraberinde Bilim Kurulu ile pandemi süreci ve özellikle aşılama takvimi ile ilgili değerlendirmelerde bulundunuz mu?

Bakanlığın ve Bilim Kurulu’nun bu konudaki görüşleri nelerdir?

Sahibi olduğunuz seyahat acentenizin erken rezervasyonla satışa çıkmasının sezon açılışı açıklamanız üzerinde etkisi var mıdır?

Covid-19 Şeffaflık Endeksine göre 100 ülke arasında 97’nci sırada bulunan Türkiye’nin turizm alanında güvenilir ülke konumuna gelebilmesi için hangi önlemler hayata geçirilecektir?”

Yorumlar
TUGAY ORMAN
16 Ocak 2021, Cumartesi 12:09
Malesef üzülerek izliyoruz herzamanki gibi turizm ekonomiye yön veren cari açıgı her daim revize eden büyük bir sektör fakat hep göz ardı edilen ve hiç kimsenin el uzatmadıgı sahipsiz bir durumdayız allah hepimizin yardımcısı olsun .
Kemal Teymur
16 Ocak 2021, Cumartesi 01:05
Adam sert sormuş
Zafer Cengiz
15 Ocak 2021, Cuma 07:05
Evet.. Pandemi Stratejisinde #TürkTURİZMİ el yordamıyla tedbirler almaya çabalarken.. Sağlık Bakanlığı'nın DOĞRU OLMAYAN BEYANLARI Sayesinde hızla tüketilen Ülke İMAJ & İTİBARI Sayesinde.. Geleceğe dönük 3-5 yılı da "fiilen heba olmuş" durumda ve telafisi de pek mümkün değil? #TAG
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha